Ucraina - Islanda 2-1. Ucraina va fi următoarea adversară a României la EURO! Mudryk, eroul serii

Echipa Nationala EURO 2024 nationala Islandei nationala Ucrainei Stadion Miejski Wroclaw Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 23:28
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 23:36

România se află într-o grupă cu Belgia și Slovacia la Campionatul European din Germania, pentru ultimul loc luptându-se Ucraina și Islanda.

Ucraina - Islanda 2-1 a fost LIVE TEXT pe sport.ro

Repriza a doua

Minutul 90+4: Final de meci! Ucraina va fi următoarea adversară a României la EURO 2024!

Minutul 84: GOOOOOL Ucraina! Mykhailo Mudryk şutează balonul în colţul stâng de jos al porţii și reușește să ridice un întreg stadion în picioare!

Minutul 54: GOOOOOL Ucraina! Ce moment magic! Viktor Tsygankov readuce egalitatea cu un șut în plasa interioară a porții. Portarul a rămas spectator la asemenea execuție.

Minutul 45: Începe a doua repriză!

Prima repriză

Minutul 45+2: Se aude fluierul de pauză!

Minutul 39:  Roman Yaremchuk restabiliște egalitatea dar nu va conta fiind anulat pe motiv de ofsaid în urma aribtrajului video.

Minutul 30: GOOOOOL Islanda! Albert Gudmundsson marchează primul gol al meciului!

Minutul 1: Clement Turpin a fluierat startul partidei

Echipele de start

Ucraina: Lunin, Konoplya, Zabarnyi, Matvienko, Mykolenko, Tsygankov, Brazhko, Malinowski, Mudryk, Sudakov, Yaremchuk.

Rezerve: Bondar, Bushchan, Dovbyk, Mykhaylinchenko, Shaparenko, Sydorchuk, Talovierov, Trubin, Tymchyk, Vanat, Zinchenko

Antrenor: Sergiy Rebrov

Islanda: Valdimarsson, Palsson, Ingason, Gretarsson, Thorarinsson, Gudmundsson, Haraldsson, Traustason, Thorsteinsson, Gudjohnsen, Gudmundsson

Rezerve: Anderson, Ellertsson, Finnbogason, Finnsson, Gunnarsson, Hermannsson, Hlynsson, Johannesson, Olafsson, Oskarsson, Sampsted, Willumsson

Antrenor: Age Hareide

* EURO 2024 este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO

Ucraina - Islanda, meciul din barajul pentru EURO 2024 care va da și ultima calificată în grupa României de la turneul final (alături de Belgia și Slovacia), se joacă de la ora 21:45 pe ”Stadion Miejski Wroclaw” din Polonia.

În semifinalele play-off-ului, Ucraina a trecut cu mari emoții de Bosnia, iar Islanda s-a distrat cu Israel la Budapesta.

Islanda - Israel 4-1 și Ucraina - Bosnia și Herțegovina 2-1 în semifinalele play-off-ului pentru EURO 2024

Islanda a învins-o la scor pe Israel, scor 4-1, la Budapesta. Israelienii au deschis scorul prin Zahavi, în minutul 31, de la 11 metri, dar până la finalul primei reprize islandezii au trecut în avantaj după golurile marcate de Gudmundsson și Traustason în minutele 39 și 42.

Revivo a fost eliminat în mintul 73, iar misiunea Israelului a devenit și mai dificilă.

Zahavi a avut șansa să restabilească egalitatea în minutul 80, dar a ratat de la punctul cu var. Apoi Gudmundsson a mai înscris de două ori în doar patru minute (minutele 83 și 87).

Dincolo, Bosnia și Herțegovina a condus-o pe Ucraina până în minutul 85, după autogolul lui Matviienko, dar selecționata din țara vecină a reușit să întoarcă rezultatul în doar trei minute.

Yaremchuk a înscris în minutul 85, iar Dovbyk și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 88, 2-1 final pentru Ucraina.