„Urmează o despărțire de club?” Răspunsul lui Cristiano Bergodi, după ce a adus Cupa României la Sfântu Gheorghe

Sepsi OSK - U Cluj Cristiano Bergodi Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 25 Mai 2023, 00:28
Data actualizarii: Joi 25 Mai 2023, 00:33

Sepsi OSK și 'U' Cluj s-au duelat în finala Cupei României.

Meciul s-a dus până în prelungiri, însă tabela a rămas la fel: 0-0. Astfel, totul s-a decis la loteria penalty-uri, care, în cele din urmă, a fost câștigată de Sepsi OSK, în urma unor parade fantastice realizate de Niczuly.

După meci, Cristiano Bergodi a vorbit despre evoluția elevilor săi, dar și despre posibila despărțire de club.

'U' Cluj a jucat un meci foarte bun, mai ales în prima repriză. Am intrat într-o oră de contre. Nu ne priesc contrele. Ei au avut contraatacuri bune și două bare. Am vorbit la pauză și meciul s-a echilibrat și s-a dus până la prelungiri.

Am cerut pastilă pentru durere de cap. La penalty se poate pierde, se poate câștiga. L-am felicitat pe Neluțu Sabău că a făcut un meci bun. Nu s-a văzut diferență că noi am fost în play-off și ei în play-out.

(n.r. Urmează o despărțire de Sepsi?) Vom vedea cu conducătorii. Eu sunt mulțumit, că s-au făcut multe aici la Sfântu Gheorghe. E un club tânăr. În doi ani să câștigi trei trofee... Nu, nu am oferte importante. Vom discuta cu clubul, nu pot să spun nimic.

E o provoare, pentru că și anul trecut am făcut meciuri bune. Nu e ușor, suntem la Sepsi, e un club tânăr. Băieții pot ajunge în Conference League, a spus Cristiano Bergodi, după meci.

Sepsi OSK - 'U' Cluj 0-0 (5-4 d.l.d.)

Finala Cupei României s-a decis la loteria penalty-urilor, după ce niciuna dintre cele două competitoare la trofeu nu au reușit să marcheze în timpul regulamentar, dar nici în prelungiri.

Niczuly a salvat trei lovituri de la 11 metri și a adus câștigătoarei en-titre a doua cupă consecutivă! Partida dintre Sepsi OSK și 'U' Cluj s-a disputat la Sibiu, pe Stadionul Municipal.