Hagi marcheaza golul invizibil! Meciul care a impartit in doua Generatia de Aur decis de executia magica a lui GH10! Povestea finalei din '90!

Steaua Dinamo Gheorghe Hagi Mircea Lucescu Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 25 Mai 2011, 16:31
Data actualizarii: Miercuri 25 Mai 2011, 19:16

Ultima finala comunista dintre Steaua si Dinamo s-a jucat pe 29 iunie 1989, chiar la Brasov. In tribune, pe Municipal, nu au fost 8000 de fani, cati vor intra chinuit in tribune in aceasta seara, ci 35.000. Mircea Lucescu era din nou victima. Cupa ii fusese luata in urma cu un sezon dupa un meci din care nu a inteles nimic.

Finala de la Brasov era motivul ideal pentru revansa infinita. Dinamo ii avea pe Lupescu, Mateut, Lupu si Raducioiu, dar la Steaua straluceau deja Dan Petrescu, Hagi si Ilie Dumitrescu.

Dupa 0-0 la pauza, repriza a doua a cautat mai insistent golul. Hagi avea chef de fotbal. Mai intai i-a dat o pasa ideala lui Dan Petrescu, al carui sut din careu a lovit bara, apoi Pitruca l-a lasat singur in 10 metri, iar in minutul 67 s-a plictisit sa mai astepte. A tras de la 25 de metri, invizibil pentru Stelea! Steaua castiga. Hagi e MAGIC!

29.06.1989 (ora 17.00) Brasov
STEAUA BUCURESTI - Dinamo Bucuresti 1-0 (0-0)

Stadion: Municipal. Spectatori: 35.000. Marcator: Hagi (67). Arbitru: Dan Petrescu (Bucuresti).
Cartonase galbene: Minea I, Bumbescu / Rednic.

STEAUA: S.Lung - D.Petrescu, Iovan, Bumbescu, Rotariu - T.Stoica, Minea I (84 I.Stan), Hagi, I.Dumitrescu - Lacatus (85 G.Balint), Piturca. Antr. Anghel Iordanescu.