Prima DRAMA a unui dinamovist intr-o finala de Cupa cu Steaua! Minutul care l-a marcat pe viata

Dinamo florea dumitrache Steaua Cupa Romaniei
Data publicarii: Luni 23 Mai 2011, 13:58
Data actualizarii: Luni 23 Mai 2011, 18:24

www.sport.ro va prezinta povestea celor 10 finale Steaua - Dinamo din istoria Cupei Romaniei! Steaua - Dinamo e MIERCURI LIVE la ProTV, www.sport.ro si m.sport.ro de la 21:15.

EPISODUL 2: In 1969, Steaua si Dinamo jucau a doua finala de Cupa directa din istoria lor! Cu 5 ani inainte, Dinamo castigase cu 5-3 finala de pe Lia Manoliu.

Si acest meci s-a jucat tot pe Lia, unde 45.000 de oameni s-au strans sa vada razbunarea Stelei intr-o finala de Cupa.

Steaua, antrenata de legendarul Stefan Kovács, a castigat cu 2-1, in fata unei echipe a lui Dinamo in care se aflau pe teren Dinu, Nunweiller VI, Dumitrache si Lucescu.

Florea Voinea, unul dintre cei mai mari atacanti din istoria Stelei, a deschis scorul atunci in minutul 43. Dumitrache a egalat 7 minute mai tarziu, pentru ca 3 minute mai tarziu, pustiul dinamovist de numai 21 de ani, sa rateze un penalty care a schimbat istoria meciului si i-a marcat urmatorii ani din cariera.

Florea Voinea a marcat apoi in minutul 57 golul de 2-1 pentru Steaua, care a fost si scorul final.

22.06.1969 (ora 17.30) Bucuresti
STEAUA BUCURESTI - Dinamo Bucuresti 2-1 (1-0)

Stadion: „23 August”. Spectatori: 45.000. Marcatori: Fl.Voinea (43, 57) - Dumitrache (50). In min.53, Dumitrache a ratat un penalty. Arbitru: Aurel Bentu (Bucuresti).

STEAUA: V.Suciu - Satmareanu, Nicolae Dumitru, Halmageanu, Vigu - Dumitriu III, Negrea - Pantea (88 Soó), Fl.Voinea, Tataru II, Creiniceanu. Antr. Stefan Kovács.

DINAMO: Coman (46 Datcu) - C.Popa, Boc, Dinu, C.Stefan - V.Gergely, Stoenescu - Nunweiller VI, Pircalab (50 Salceanu), Dumitrache, Lucescu. Antr. Bazil Marian.

VEZI AICI EPISODUL 1: VIDEO! Asta e prima finala Steaua - Dinamo din istorie! Omul care i-a inventat pe Lucescu si Dinu a umilit-o pe Steaua in fata a 70.000 de fani!