UTA Arad - FC U Craiova 1-0! S-a decis prima semifinalistă din Cupa României

UTA Arad Cupa Romaniei FC U Craiova sferturile cupei romaniei stadionul Francisc Neuman Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 04 Aprilie 2023, 20:59
Data actualizarii: Marti 04 Aprilie 2023, 21:00

UTA Arad s-a calificat în semifinalele din Cupa României, după victoria la limită, scor 1-0, cu FC U Craiova.

UTA Arad - FC U Craiova 1-0

Final de meci!

Minutul 73 - Ocazie importantă pentru FC U Craiova! Bahassa centrează din corner, Hyughebaert reia cu capul, dar nimerește transversala.

Minutul 57 - Ocazie pentru FC U Craiova! Mascarenhas centrează perfect, Ganea trimite cu capul din apropierea porții, însă portarul prinde fără probleme.

Minutul 47 - Ocazie UTA Arad! Postolachi șutează din întoarcere, din afara careului, dar portarul prinde mingea fără mari probleme.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 31 - Vukcevic centrează de pe partea dreaptă, Șteau reia cu capul, dar mingea trece pe langă poartă.

Minutul 23 - Ocazie pentru FC U Craiova! După o centrare venită de pe partea dreaptă, mingea e deviată pe spate pentru Andre Duarte, care șutează din apropiere, dar portarul prinde.

Minutul 15 - GOOOL UTA Arad! Ubbink verticalizează și reușește o pasă spectaculoasă pentru Postolachi, care înscrie printre picioarele portarului.

Minutul 3 - Partida a fost întreruptă pentru scurt timp, din cauza fumului ajuns pe teren de la torțe și fumigene.

A început partida!

UTA Arad - FC U Craiova: echipele de start

UTA Arad: Kucher - Vukcevic, Chindriș, Benga, Roger - Batha, Cascini - Postolachi, Ubbink, Șteau - Milosevic

Rezerve: Balauru - R. Benzar, Abeid, Hoxhallari, Anton, Otele, Pop, Barbosa, Keșeru

Antrenor: Laszlo Balint

FC U Craiova: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - D. Albu, Asamoah - G. Ganea, Jibril, Mascarenhas - Blănuță

Rezerve: R. Popa - Ciobanu, Zanfir, Marquet, Sidibe, Bahassa, Giovanni, Bauza, Chițu

Antrenor: Nicolo Napoli

UTA Arad - FC U Craiova, primul meci din sferturile de finală ale Cupei României, este LIVE TEXT de la ora 19:00 pe Sport.ro.

Colege în play-out-ul din Superliga, despărțite de 6 puncte în clasament, cu oltenii în avans, cele două formații vin după experiențe diferite în ultima etapă de campionat: UTA a câștigat acasă cu U Cluj, 2-0, în vreme ce FCU a pierdut pe teren propriu, 0-1 cu Petrolul Ploiești.

UTA nu a pierdut cu FC U Craiova în acest campionat

La ultima confruntare, în ianuarie, pe terenul oltenilor, a fost 1-1, în vreme ce turul de la Arad s-a încheiat 2-1 pentru UTA în august 2022.

Arbitrul Horaţiu Feşnic va conduce la centru meciul de pe Stadionul ”Francisc Neuman” din Arad, ajutat la cele două linii de Alexandru Cerei şi Mihai Marica.