Universitatea Craiova - Oțelul Galați 0-1. Trupa lui Dorinel Munteanu, a patra semifinalistă din Cupa României

Universitatea Craiova - Oțelul Galați Otelul Galati Universitatea Craiova Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 21:57
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 22:03

Meciul dintre Universitatea Craiova și Oțelul Galați poate fi urmărit de la ora 19:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

Universitatea Craiova - Oțelul Galați 0-1

Final de meci!

Minutul 113 - GOOOL Oțelul Galați! Adăscăliței primește mingea în interiorul careului mic și marchează, cu genunchiul.

• Alexandru Mitriță / Sport Pictures

Minutul 100 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Maciel pătrunde pe partea stângă şi trimite în careu pentru Telles. Lazar are o intervenție spectaculoasă, cu piciorul.

Finalul timpului regulamentar! Urmează reprizele de prelungire.

Minutul 75 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Markovic a driblat mai mulți adversari, a intrat în careu și a șutat din întoarcere, puțin pe lângă poartă.

Minutul 56 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Teles a șutat din interiorul careului spre colțul lung, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 34 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Malle a centrat în careu, Zivulic a trimis către poartă, însă Lazar a intervenit.

Minutul 23 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Malle a șutut spre poarta lui Lazar, însă portarul craiovenilor a prins fără probleme.

Minutul 20 - Ndong a acuzat probleme musculare și a cerut să fie schimbat, iar în locul său a intrat Vlădoiu.

A început partida!

Universitatea Craiova - Oțelul Galați: echipele de start

Universitatea Craiova: Lazar - Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong - Mateiu, Al. Creţu, Anzor - Baiaram, Ivan, Mitriţă

Rezerve: L. Popescu, R. Silva, Căpăţână, Vlădoiu, Kozulj, Danciu, Cîmpanu, Koljic, Markovic

Oţelul Galaţi: E. Pap - Zhelev, Ghiocel, Cisse, M. Silva - Cisotti, Zivulic, Teles - Malle, Rusevic, Tănasă

Rezerve: R. Stoian, Jardan, Maciel, Lameira, Adăscăliţei, Al. Pop, A. Rus, Bodişteanu

Oltenii vin cu moral bun după ultimele două victorii din campionat, care i-au adus pe locul doi în play-off. Acum, echipa lui Mihai Rotaru pare a fi principala contracandidată la titlu pentru FCSB, care are un avans de șapte puncte înainte de meciul direct.

Universitatea Craiova - Oțelul Galați, LIVE TEXT de la ora 19:30

De partea cealaltă, Oțelul Galați a avut același parcurs în play-out, cu două victorii după primele două partide. Moldovenii s-au distanțat de zona retrogradabilă și se gândesc la un parcurs cât mai bun în Cupa României.

Echipa care va reuși să avanseze în semifinală se va duela cu Universitatea Cluj, care a reușit să treacă de Hermannstadt cu 1-0.

Corvinul Hunedoara și FC Voluntari sunt celelalte echipe calificate în semifinalele competiției.

Potrivit FRF, finala Cupei României din acest sezon ar urma să se dispute la Sibiu, pe stadionul Municipal, care a găzduit ultimul act al competiției și în sezonul precedent.