Reacția lui Ovidiu Sabău, după calificarea în semifinalele Cupei României: "Ne-a rămas acest obiectiv"

Ovidiu Sabau Hermannstadt U Cluj Cupa Romaniei Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 23:56
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 00:03

U Cluj – FC Hermannstadt s-a terminat 1-0 . Gazdele au dat lovitura în minutele de prelungire.

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul Universității Cluj, și-a exprimat satisfacția după calificarea echipei sale în semifinalele Cupei României, urmând să întâlnească câștigătoarea dintre Universitatea Craiova și Oțelul Galați. După victoria obținută cu greu împotriva Hermannstadt-ului, Sabău a evidențiat efortul și concentrarea jucătorilor săi, dar și empatia pentru adversarul înfrânt.

Ovidiu Sabău: "Numai în pielea celor de la Hermannstadt să nu fii"

Într-un moment de compasiune, Sabău a subliniat dificultatea de a pierde la ultima fază a meciului, arătând că înțelege foarte bine sentimentele celor de la Hermannstadt. Totodată, antrenorul a subliniat soliditatea echipei sale și necesitatea de a crede în obiectivele stabilite, menționând că acumularea de experiență îi ajută să gestioneze mai bine astfel de momente tensionate.

• Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj

”Începem să avem posesia, să avem o dinamică mai bună și să îmbunătățim mișcarea jucătorului fără minge. O victorie importantă. Am ratat calificarea în play-off și ne-a rămas acest obiectiv. Am văzut jucătorii concentrați, s-au bătut pentru fiecare meci. Numai în pielea celor de la Hermannstadt să nu fii, să pierzi la ultima fază. Știu ce ar fi însemnat pentru mine să primesc gol la ultima fază. Suntem antrenori, jucători și știm ce înseamnă astfel de momente.

Înseamnă că arătăm foarte bine ca echipă și trebuie să credem în obiectivele pe care ni le-am stabilit. Am acumulat o oarecare experiență. Știți ce înseamnă să pierzi la penalty-uri. Mă bucură faptul că jucătorii au stat bine din punct de vedere fizic”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, la finalul partidei.

Această victorie importantă marchează o nouă reușită pentru Universitatea Cluj, care își propune să continue pe acest trend pozitiv în drumul său în Cupa României.