Se știu ultimele două echipe care vor evolua în „sferturile” Cupei României! UTA a învins la scor de neprezentare Mioveniul

CS Mioveni Cupa Romaniei Gloria Buzau Otelul Galati uta Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 08 Decembrie 2022, 20:00
Data actualizarii: Joi 08 Decembrie 2022, 22:14

Mioveni a fost învinsă la scor de neprezentare de UTA Arad, 0-3, însă argeșenii nu au motive de supărare, deoarece cele două echipe vor merge la braț în sferturile de finală ale Cupei României după ce au ocupat primele două poziții în grupa B.

Mioveni - UTA 0-3 | Oțelul - Gloria Buzău 0-2

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, deţinătoarea trofeului, FC U Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, CFR Cluj, Universitatea Cluj, FC Hermannstadt şi FC Argeş s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal.

FINAL

Min. 64: GOOOL UTA Arad! După un atac purtat în banda stângă, mingea ajunge norocos la Keșeru, care nu-l iartă pe poratrul gazdelor.

Min. 52: GOOOL UTA Arad! Hoxhallari marchează după o pasă perfectă a lui Anton dintr-o lovitură liberă de pe flancul drept.

Min. 50: GOOOL Gloria Buzău! Boiciuc dublează diferența de pe tabelă.

PAUZĂ

Min. 29: GOOOL Gloria Buzău! Dragoș Lazăr marchează pentru oaspeți.

Min. 12: GOOOL UTA Arad! Paul Anton a încercat să trimită o centrare de pe flancul drept, iar Șerbănică a întins piciorul și a deviat balonul decisiv.

Min. 1: Au început meciurile!

CS Mioveni - UTA și Oțelul Galați - Gloria Buzău, ultimele meciuri din Grupa B a Cupei României alături de FC Botoșani - FCSB, sunt LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 20:00.

La sfârșitul celor trei partide, vom afla și ultima echipă calificată în sferturile de finală, după CFR Cluj, Universitatea Cluj, FC Hermannstadt, FC Argeș, Sepsi Sfântu Gheorghe și FC U Craiova 1948, pentru că CS Mioveni este și ea ajunsă în această fază a competiției, chiar dacă mai are de disputat un joc.

Calculele calificării din grupa B

”Doar Gloria Buzău nu mai are șanse de calificare, așadar 4 echipe în luptă totală! Pentru că CS Mioveni e deja calificată, chiar dacă pierde și Botoșani face 6 puncte, fiind la egalitate, argeșenii au victorie în meciul direct.

UTA Arad se califică prin victorie la Mioveni. Poate face asta și prin remiză, dar e nevoie ca Botoșani-FCSB să se termine egal. Dacă FCSB învinge, e egalitate de puncte (5), meciul direct a fost (2-2), așa că se trece la golaverajul general din grupă.

Dacă UTA pierde iar Botoșani-FCSB se termină X, am avea trei formații cu câte 4 puncte pe locul 2! UTA, Botoșani și Oțelul!”, a explicat Federația Română de Fotbal pe site-ul oficial.