Gică Hagi, criză de nervi după eliminarea din Cupa României

Gica Hagi Cupa Romaniei Gheorghe Hagi
Data publicarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 23:14
Data actualizarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 23:35

FC Farul Constanţa - CFR Cluj 0-0, în ultima rundă a Grupei C din Cupa României. Echipa lui Hagi a fost eliminată din competiție.

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Farul Constanţa, în deplasare, scor 0-0. De la Farul a fost eliminat Borza, în minutul 3, iar Gică Hagi s-a dezlănțuit la final.

Nervii lui Hagi au fost cauzați de faptul că la interviuri nu a fost chemat niciun jucător de la Farul.

• Gheorghe Hagi

Gică Hagi, vehement!

”Cum vine un jucător de la ei să vorbească aici şi de la noi nu? Ce, ai mei nu au ce zice? Dacă lor le spuneţi asta, să vină aici, nouă de ce nu? Ce, vă e frică că spune ce s-a văzut? Jucătorul meciului e jucătorul meciului! Apoi trebuie să vină câte unul de la fiecare echipă. Trebuie să spună şi jucătorul nostru ce a simţit. De ce să nu vină şi la noi căpitanul?

Mie mi s-a comunicat că doar eu trebuie să vin să vorbesc. Noi suntem nimeni, suntem Farul. Hai, spune-mi ce vrei să zic! E lipsă de respect faţă de munca pe care am depus-o. Mă scuzaţi, dar nu mai pot. Ce? Vreţi să stăm drepţi cum vreţi voi? Ce vreţi să facem? Suntem în România şi trebuie să acceptăm.

Hagi: "A făcut regia cu targa!"

Respectaţi-ne! Cât suntem acolo, respectaţi-ne! Ce a fost, a fost. Cine-s eu? Totul s-a întâmplat pentru că am luat roşu! Nu a fost fault! Acel jucător a jucat tot meciul, iar noi am avut un om în minus. Nici măcar nu s-a dus să verifice faza!

Eu, din ce am văzut, jucătorul advers a jucat tot meciul. A făcut regia cu targa. După s-a întors şi a jucat. Dacă îl atinge, nu e roşu. Contează intensitatea. Nici n-am văzut faza, doar ce am remarcat că a jucat 90 de minute. La noi orice e posibil.

Trebuie să tac, să îmi fie frică să zic ceva. Dacă şi ofiţerul meu de presă e cu voi... să nu vorbească nimeni de la Farul? Lasă, iese Hagi şi vorbeşte. Faceţi-mă cum vreţi. Nu faceţi bine, de aia o luăm în jos”, a tunat Hagi, la finalul meciului din Cupa României, potrivit primasport.ro.

Conform noului format al competiţiei, toate echipele joacă, în grupe, un meci cu o echipă din cele trei urne valorice, disputate pe terenurile formaţiilor mai slab clasate în sezonul trecut. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câştigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.

Farul nu a reușit să obțină victoria care i-ar fi asigurat calificarea în sferturile de finală, însă evoluția echipei a fost una entuziasmantă, în condițiile în care, din min.3, a evoluat cu un jucător mai puțin.

Farul s-a apărat exact, a contraatacat mereu periculos și a fost foarte aproape de victorie inclusiv în min.90+1, când a irosit o foarte bună situație. Farul a folosit în acest meci nu mai puțin de zece jucători formați în cadrul Academiei Hagi, dintre care unul născut în 2006 - Sali, doi născuți în 2005 - Mazilu și Borza, doi în 2003 - Sîrbu și Cojocaru și unul în 2002 - Bîrzu.

• Cartonaș roșu: Borza 3

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Benzar (60 Bîrzu), Artean, M. Popescu, Borza - Doukoure, Nedelcu (54 Sîrbu), Casap - Moldoveanu (10 Kiki), Morar (60 Cojocaru), Sali (60 Mazilu). Rezerve: Mușat - Stoian, Banu, Dumitrache.

CFR (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Braun, Billong, Yari, Camora - Roger, Hoban, Bordeianu (46 Boateng) - Bîrligea, Yeboah, Deac (46 Petrila). Rezerve: Sava - Kolinger, Manea, Gîdea, Itu, Gomes, Janga.

Au arbitrat: Sebastian Chitoșcă (București) - Vladimir Urzică (Piatra Neamț) și Adrian Popescu (Craiova). Arbitru rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești)

• Arbitru VAR: Radu Petrescu (București)
  • Arbitru AVAR: Marius Marchidanu (Brăila)
  • Observator arbitri: Vasile Bratu (Slobozia).
  • Observator joc: Aurel Ionescu (București)