Mesajul războinic al tehnicianului de la FCU Craiova înaintea meciului de la Cluj: "Motivație dublă"

FCU Craiova Dinamo Paul Raducan Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 23:24
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 23:34

Dinamo şi FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, pe Arena Naţională, într-un meci din Grupa C a Cupei României.

Dinamo a deschis scorul prin Costin Amzăr (18), dar echipa din Bănie a egalat după pauză, prin Yacine Bahassa (66 - penalty), după ce tot el fusese faultat în careu de Dani Iglesias.

În minutul 37, portarul Ionuţ Gurău l-a faultat dur pe Hakim Abdallah, scăpat singur spre poartă şi a primit cartonaş roşu. Arbitrajul video a intervenit şi a dictat offsaid, eliminarea lui Gurău a fost anulată, goalkeeper-ul primind doar cartonaş galben.

Într-un alt meci din Grupa C, Oţelul Galaţi a învins-o în deplasare pe SCM Zalău, scor 4-1.

Ce a declarat Paul Răducan după partida cu Dinamo

Noul tehnician de la FCU Craiova a vorbit despre meciul din Cupa României, dar și despre următoarea confruntare din campionat, cu CFR Cluj.

"Dintotdeauna a fost ca un derby. În prima repriză, adversarii au avut un joc sensibil mai bun. La pauză am văzut despre ce e vorba și am reglat situația împreună cu colegii, prin anumite schimbări.

Cred că în repriza a doua puteam să câștigăm, dar cred că este un rezultat echitabil. Le-am spus că se poate, la pauză. Am făcut două schimbări atât la jucători, cât și tactic.

Este un trofeu, ne-ar onora, luptăm până la capăt cu toată seriozitatea. Am vrea să jucăm finala, dar mai este mult, dar acordăm mare atenție acestei competiții.

Mergem să jucăm, avem nevoie de cele trei puncte. Etapa următoare vom fi la dublu ca motivație. Nu trebuie să pierdem, știm asta, lucrăm pentru asta", a declarat Paul Răducan, la Digi Sport.