Dinamo FC U Craiova Superliga
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 21:54
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 21:53

FC U Craiova a fost salvată de o intervenție a VAR în prima repriză a meciului cu Dinamo, din grupele Cupei României.

În minutul 35, la scorul de 1-0 pentru Dinamo, Ionuț Gurău a văzut inițial cartonașul roșu pentru un fault violent asupra lui Hakim Abdallah, însă sancțiunea a fost transformată după intervenția VAR în cartonaș galben.

Fază controversată în Dinamo - FC U Craiova

Gabriel de Moura a trimis o pasă în adâncime pentru Hakim Abdallah, atacantul lui Dinamo a rămas singur cu Gurău, l-a lobat și imediat a fost pus la pământ de portar printr-o intervenție dură, la aproximativ 20 de metri de poarta adversă.

Horațiu Feșnic i-a arătat cartonaș roșu lui Gurău și a dictat lovitură liberă pentru Dinamo, însă de la margine s-a ridicat fanionul pentru ofsaid - decizie corectă, confirmată de VAR.

Lui Feșnic i s-a transmis din camera VAR că Abdallah se afla în poziție de ofsaid, iar centralul a schimbat decizia: Gurău a rămas pe teren, cartonașul roșu a fost transformat în galben, iar Dinamo nu a mai primit lovitura liberă.

• Iulian Călin și Mirea Orbuleț sunt arbitrii din camera VAR delegați la Dinamo - FC U Craiova.