”În România, dacă vorbești un pic, galbenul iese repede”. Ce a spus Virgiliu Postolachi, ”killerul” FCSB-ului și fost jucător la PSG

Virgiliu Postolachi UTA Arad UTA Arad - FCSB Cupa Romaniei Virgiliu Postolachi
Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 08:47
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 08:47

UTA Arad - FCSB s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce Virgiliu Postolachi a punctat la ultima fază a meciului.

FCSB a terminat meciul în opt oameni, după ce Rachid Bouhenna, Risto Radunovic și Octavian Popescu au fost eliminați. Arădenii au profitat și au dat lovitura pe finalul partidei, prin Virgiliu Postolachi.

Fost jucător la PSG, Postolachi a dezvăluit care sunt primele sale impresii despre fotbalul din România.

Virgiliu Postolachi: ”În România, dacă vorbești un pic, galbenul iese repede”

"E important punctul ăsta. A fost un meci greu, dar noi am continuat să avem atitudine și asta ne doream. Nu zic că suntem fericiți că am câștigat meciul, acesta era obiectivul, dar nu e rău să ieșim din meciul ăsta cu un punct.

Am avut o ocazie mare înainte, dar am simțit că o să intre și tot împingeam cu echipa. Se doresc lucruri mai importante, dar punctul ăsta ne arată că avem atitudinea și calitatea să jucăm cu orice echipă.

În viitor, ne focalizăm pe campionat, pentru că ne trebuie puncte. Meciurile astea sunt intense, nu trebuie să intri în jocul arbitrului, pentru că știu că, în România, dacă vorbești un pic, galbenul iese repede și după aceea roșul.

Dar noi am știut să fim calmi, ceea ce nu a făcut FSB și de asta au luat ei roșii. A fost tensiune, certuri, e normal și de asta e frumos fotbalul, pentru că ai dorința să bați adversarul, dar întotdeauna îl respecți", a spus Virgiliu Postolachi.

UTA Arad - FCSB 2-2. Meci cu patru eliminări și gol la ultima fază

UTA Arad a deschis scorul în minutul șapte al meciului prin tânărul Rareș Pop. FCSB a restabilit egalitatea în finalul primei părți din penalty, prin Radunovic, și a preluat conducerea în primele minute ale reprizei secunde după execuția superbă a lui Rădăslăvescu.

FCSB a încheiat meciul în opt oameni, după ce Bouhenna, Radunovic și Octavian Popescu au fost eliminați. La ultima fază a meciului, Postolachi l-a învins pe Vlad cu un șut din interiorul careului și a stabilit scorul final, 2-2.