VIDEO Cupa României, meciuri nebune în turul 2: Astra s-a făcut de râs, goluri marcate de portar și de Abraham Lincoln, Corvinul și FC Bihor, eliminate!

Corvinul Hunedoara CS Dumbravita CS Tunari csm deva Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 12:08
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 13:05

Primele meciuri din runda secundă s-au disputat marți seara, iar competiția a continuat miercuri.

UPDATE JOI Cap de afiș al meciurilor de miercuri din turul 2 al Cupei României a fost partida CS Popești Leordeni - Astra Giurgiu, întreruptă în minutul 26 la scorul de 6-0!

Pentru SC Popești Leordeni era imposibil să aibă probleme cu Astra, echipă formată din doar 8 (!) jucători și lipsită de antrenor principal, așa că în minutul 22 scorul era deja 6-0 pentru ilfoveni.

După golurile lui Vlad Motroc (10, 11), Florian Niculae (12), Dumitru Răducanu (18, 19) și Gabriel Braga (22), meciul s-a întrerupt în minutul 25, scrie Liga 2, pentru că doi dintre cei opt fotbaliști ai Astrei, Mihai Nițu și Ionuț Bounegru, s-au ”accidentat”.

După eliminarea Corvinului Hunedoara, o altă echipă de tradiție, reînființata FC Bihor, a fost scoasă din competiție, după 0-2 cu Lotus Băile Felix.

SR Brașov a eliminat-o pe AFC Odorheiu Secuiesc după un gol din penalty, înscris în minutul 90+8, de portarul Bogdan Căucă, cel care marcase din lovitură liberă și în turul 1!

Iar în Știința Miroslava - Sporting Juniorul Vaslui 5-0 printre marcatori s-a numărat atacantul ghanez Abraham Lincoln Ayemantey, care poartă numele celebrului președinte al SUA.

În turul 3 s-a calificat și o echipă de ”județ”, Axiopolis Cernavodă din Liga 4 Constanța, antrenată de experimentatul tehnician Petre Grigoraș.

Știrea inițială

Turul al doilea al Cupei României a început cu meciurile de marți seara, surpriza fiind eliminarea unei echipe de tradiție, Corvinul Hunedoara, care a pierdut cu 1-2 în fața lui CSM Deva.

După cele 12 partide disputate marți, competiția continuă cu alte 15 întâlniri programate miercuri de la ora 17:30. CS Dumbrăvița (D2) și CS Tunari (D3) au obținut calificarea directă în turul 3 al Cupei.

CS Lotus Băile Felix – FC Bihor Oradea 2-0

ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj – CS Unirea Ungheni 2018 2-2, 3-3, 12-13 la penalty-uri

AFC Voinţa Lupac – CSM Reșița 0-6

SC Popești-Leordeni – AFC Astra partidă întreruptă la scorul de 6-0

ACS Recolta Gheorghe Doja – CS Afumați 0-4

CS Blejoi – AFC Metalul Buzău 0-0, 0-0, 5-4 după penalty-uri

CS Axiopolis Cernavodă – AS FC Agricola Borcea 1-1, 3-1 după prelungiri

CS Viitorul Ianca – AFC 1919 Dacia Unirea Brăila 5-0

ACS SR Municipal Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc 3-2

ACS KSE Târgu Secuiesc – CSM Focșani 2007 3-2