După meciul de pomină din Cupa României, fosta campioană Astra Giurgiu este ca și desființată! Ultimele informații

Astra Giurgiu Cupa Romaniei Liga 3 SC Popesti Leordeni Vlad Motroc Cupa Romaniei
Data publicarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 12:35
Data actualizarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 12:39

Astra a forțat întreruperea partidei din Cupă după ce a fost condusă cu 6-0 în minutul 22 și a rămas în șase jucători, iar în prima etapă din Liga 3 a pierdut la un scor astronomic, 0-10.

UPDATE VINERI ORA 12:30 SC Popești Leordeni, adversara Astrei Giurgiu din Cupă și viitoarea adversară din campionat, a anunțat că meciul din etapa a doua a Ligii 3 nu va mai avea loc!

”Din păcate, meciul din etapa a 2-a nu va mai avea loc.

Adversarii noștri din Cupa României, AFC Astra, nu pot organiza meciul de pe teren propriu, care ar fi trebuit să se dispute sâmbătă...

Vom avea 3 puncte în plus în clasament, dar sunt 3 puncte pe care doream să le obținem pe teren!!!

Sperăm ca Astra să iși rezolve toate problemele, iar noi să reușim ce ne-am propus...”, a scris clubul din Popești Leordeni pe pagina oficială de Facebook.

Meci de pomină în Cupa României: Astra Giurgiu, condusă cu 6-0 în minutul 22! Ce s-a întâmplat apoi + învingătoarea, jenată

UPDATE JOI ORA 12:00 SC Popești Leordeni, câștigătoarea partidei de pomină cu Astra din Cupă, s-a arătat vizibil jenată de ce s-a întâmplat în meciul de Cupă și s-a limitat să anunțe joi la prânz, pe pagina oficială de Facebook, că ”SPORT CLUB POPEȘTI LEORDENI merge mai departe în Cupa României. Meciurile din turul 3 vor avea loc pe 13 septembrie 2022”.

Gruparea din Ilfov nici măcar nu a pomenit scorul sau situația ivită pe gazon, preferând să publice doar link-ul de pe site-ul FRF cu rezultatele meciurilor din turul 2.

Știrea inițială

După contraperformanța din prima etapă a Ligii 3, un 0-10 cu Real Bradu, fosta campioană Astra Giurgiu a mai bifat un meci de pomină miercuri, de data aceasta în turul 2 al Cupei României, în întâlnirea cu SC Popești Leordeni.

Pentru SC Popești Leordeni era imposibil să aibă probleme cu Astra, echipă formată din doar 8 (!) jucători și lipsită de antrenor principal, așa că în minutul 22 scorul era deja 6-0 pentru ilfoveni.

Doi dintre cei opt fotbaliști ai Astrei s-au ”accidentat”

După golurile lui Vlad Motroc (10, 11), Florian Niculae (12), Dumitru Răducanu (18, 19) și Gabriel Braga (22), meciul s-a întrerupt în minutul 25, scrie Liga 2, pentru că doi dintre cei opt fotbaliști ai Astrei, Mihai Nițu și Ionuț Bounegru, s-au ”accidentat”.

Conform regulamentelor în vigoare, meciul nu a putut fi reluat în această formulă, 11 vs 6, așa că scorul final va rămâne cel stabilit la momentul întreruperii partidei, 6-0.

Astra Giurgiu, campioană a României în 2016 și vicecampioană în 2014, câștigătoare a Cupei în 2014 și finalistă a competiției în 2017, 2019 și 2021, a retrogradat în ultimul sezon în Liga 3.