Concluzia trasă de conducerea lui Dinamo, după remiza din Cupa României

Dinamo andrei nicolescu Cupa Romaniei Cupa Romaniei Andrei Nicolescu
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 16:57
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 16:56

Dinamo București s-a întâlnit cu FCU Craiova în prima etapă a grupelor Cupei României (1-1).

Cele două cluburi s-au confruntat pe Arena Națională. Ionuț Amzar (minutul 18) a înscris pentru Dinamo București în prima repriză, în timp ce în partea a doua a meciului Yassine Bahassa a restabilit egalitatea (minutul 66).

Andrei Nicolescu, administratorul special al clubului din șoseaua Ștefan cel Mare, a spus că nu-și dorea rezultatul de egalitate, doar că punctul obținut în grupele Cupei României e un pas înainte pentru Dinamo București.

De asemenea, oficialul „câinilor roșii” a subliniat că i-a plăcut evoluția elevilor lui Ovidiu Burcă și a evidențiat că schimbările din formula de start nu au afectat jocul lui Dinamo.

„Nu e rezultatul pe care ni-l doream, dar ușor, ușor creștem. E un pas înainte. Am făcut un meci mai bun, avem progresie. Trebuie să căpătăm încredere în noi și totul va fi bine. Sunt încrezător că la Galați vom obține un rezultat bun.

Galațiul, din punctul meu de vedere, este o echipă atipică pentru campionatul românesc. Își câștigă meciurile sau își realizează punctele prin potență fizică.

(n.r. cine v-a plăcut cel mai mult de la Dinamo în meciul de Cupă?) Mi-a plăcut echipa. Mi-a plăcut faptul că în ciuda unor schimbări în primul 11 nu s-a văzut o diferență de nivel și o diferență de exprimare în joc, ceea ce este foarte important”, a spus Andrei Nicolescu, potrivit iamsport.ro.

Dinamo, în această stagiune

După 10 etape disputate în primul eșalon al României, „câinii roșii” se află pe locul 15 în „zona fierbinte” cu opt puncte. În consecință, Dinamo a înregistrat două victorii, două rezultate de egaliate și șase înfrângeri.

În următoarea etapă, echipa pregătită de Ovidiu Burcă o va înfrunta pe Oțelul la Galați vineri, 29 septembrie, de la ora 21:00, într-un meci care va conta pentru a 11-a etapă din Superliga României.