Craiova 2-0 Hermannstadt | Oltenia Arena la Bucuresti! Scene senzationale pe gazon dupa finalul meciului

Universitatea Craiova CSU Craiova Finala Cupei Romaniei Hermannstadt National Arena Cupa Romaniei FINALA CUPEI ROMANIEI, CRAIOVA - HERMANNSTADT
Live Blog
FINALA CUPEI ROMANIEI
Data publicarii: Duminica 27 Mai 2018, 22:55
Data actualizarii: Duminica 27 Mai 2018, 23:24

Comenteaza impreuna cu Emanuel Rosu cele mai importante momente ale finalei Cupei Romaniei!

23:21 27 May
Noapte buna de pe National Arena, dar numai dupa ce fac si stewarzii o poza de grup pentru facebook pe podiumul de premiere. :)

23:20 27 May
Craiova sarbatoreste pe muzica ei. Imnul Universitatii rasuna pe National Arena, e momentul pe care l-au asteptat cei 20 000 de oameni care au sustinut-o la Bucuresti. Jucatorii Craiovei ridica trofeul, apoi merg in fata suporterilor pentru a se bucura impreuna. E si National Arena o Terra Nova, parte a Olteniei, in seara asta. :) Cupa e condusa in turul de onoare al stadionului, in aplauzele suporterilor. Party-ul oltenesc va continua prin barurile din Centrul Vechi, iar de maine la Craiova. Speram ca si in Europa, unde Craiova va trebui sa treaca doua tururi preliminare pentru calificarea in grupe.

23:04 27 May
Mitrita e Bale de la Craiova. El e jucatorul finalei de Cupa. :) Urmeaza premierea jucatorilor de la Sibiu. Echipa din B e aplaudata de tot stadionul. Va reveni la Bucuresti pentru meciuri oficiale sezonul viitor, cand va juca in Liga 1.
23:02 27 May
Arbitrii sunt primii premiati. Fluieraturi copioase pentru brigada lui Birsan.
23:01 27 May
Devis Mangia e chemat si el sa salute in stilul fotbalistilor, dar se vede ca nu le simte pe astea. :)) Italianul face cu mana in toate directiile, e foarte simpatic, primeste aplauze si se retrage in zona bancii.
22:58 27 May
Sibienii asteapta festivitatea de premiere in apropierea centrului terenului. Oltenii sunt la ei in peluza, se bucura deja alaturi de fani.
22:55 27 May

"Toata lumea stie, Cupa e-n Banie!" FINAL DE MECI! Ultimul fluier al lui Birsan aduce explozia de bucurie pe banca. Toata lumea in teren, bucurie maxima pentru primul trofeu dupa 23 de ani. Fotbalistii de la Sibiu se prabusesc pe gazon. Galeria ii cheama si ii aplauda, gest pe care il preiau si fanii Craiovei. Jucatorii lui Hermannstadt si antrenorul Pelici sunt adevaratii eroi ai Cupei din acest sezon, in care au eliminat 4 echipe de prima liga, inclusiv FCSB, in drum spre finala!

22:48 27 May
Bijuteriile ofensivei primesc standing ovation. Si Baluta e scos inainte ca meciul sa se termine. Dimitrov in locul sau. Baluta merge spre galerie, saluta timp de cateva secunde, apoi merge pe banca sa puna presiune pe centralul Birsan pentru un fluier mai rapid. :)
22:43 27 May
Mitrita a iesit de la Craiova, aplaudat in picioare de tot stadionul. Nimeni nu prea mai sta... Burlacu prinde finalul in teren. Ultima schimbare la Sibiu acum cateva minute: a iesit Coman, a intrat Dumitriu.
22:41 27 May
Dupa schimbarea lui Gustavo, in tribuna Craiovei a inceput deja petrecerea. Minutele ramase pana la final sunt doar incalzire pentru bucuria de la final. Majoritatea fanilor sunt in picioare, se canta superb in peluza Craiovei. Stewarzii de la tribuna a doua se muta in zona peluzei pentru a evita invazia terenului la final. Succes. :D
22:33 27 May
Gustavo iese, intra Glavina. E prima schimbare la Craiova.
Pentru a doua oara in doar cateva minute, cearta intre jucatorii celor doua echipe. Birsan intervine si face pace la timp, fara cartonase.
22:28 27 May

Dilbea a iesit mai devreme, in locul sau a intrat Curtean. Pelici a mutat si a doua oara, cu Neagu in locul lui Hergheligiu.

22:25 27 May

Suporterii Sibiului striga in continuare, incearca sa aduca atacurile din nou la poarta lui Mitrovic. Portarul Craiovei nu da nici in acest meci semne de incredere maxima, doar ca n-a fost verificat prea des.

22:21 27 May
GOOOL CRAIOVA!!! Mitrita inscrie cu toata poarta goala in fata, dupa o actiune dusa de oamenii in care si-a pus toata increderea. Gustavo il lasa pe Baluta singur cu tot terenul Sibiului si cu golul de 2-0 in fata, dar atacantul il vede pe Mitrita singur, venind in viteza, si ii cedeaza lui numele pe tabela. Faza electrica a Craiovei, care a lovit fara mila. Minutul 58, mai este jumatate de ora, dar Sibiul nu face suficient pentru a putea spera ca va reveni in meci.
22:10 27 May
Fotbalistii Sibiului si tribuna lor au cerut penalty pentru un hent in careul Craiovei. Barsan e sigur pe decizia lui, pare sa fi vazut ce s-a intamplat. Nu ca asta e o garantie, dar macar...
22:08 27 May
Sibiul a inceput repriza ca si cum ea ar fi in avantaj. Adica tot cu pasul facut inapoi, la fel cum a terminat si prima parte a meciului.
22:03 27 May
Toata lumea are mingi de dat la finala asta. Toti sponsorii, zic. Daca nu pleci cu o minge acasa de la meciul asta, ai venit degeaba. Inaintea partidei, acum la pauza, toti isi suteaza mingile branduite prin tribune. #cado
21:49 27 May
45 de minute foarte rar plictisitoare pe Arena Nationala. 1-0 pentru Craiova. Sibiul a inceput mai bine, dar s-a clatinat serios dupa golul lui Gustavo si mai putea primi goluri pana la pauza.
21:47 27 May
Sibiul se apropie greu de poarta adversa, asa ca Rusu decide sa traga de la mare distanta. Inspirat, mingea s-a dus putin pe langa. I-a facut din nou sa traiasca pe suporterii din peluza lui Harmannstadt, tot mai tacuti pe masura ce Craiova loveste cu sut dupa sut spre poarta lor.
21:46 27 May
Sibiul a cazut dupa gol, nu mai exista in atac. Cabuz a scos un sut trimis de Zlatinski de la distanta, apoi Mitrita a scapat singur in stanga, dar a judecat gresit momentul si a fost ajuns si deposedat inainte sa traga. Craiova forteaza pentru golul 2, Sibiul pune putine probleme in aceasta parte a jocului.
21:37 27 May
GOOOL CRAIOVA! In minutul 29, Gustavo deschide scorul pentru Craiova, cu un sut in cros, de la marginea areului, lateral stanga. Cabuz a sarit dupa minge, dar n-a putut sa faca nimic pentru a opri sutul brazilianului. Sunt scene de bucurie nebuna in tot stadionul. Suporteri care cad unii peste altii, tipete, chiuituri, bucurie mare printre oamenii care au venit sa se bucure alaturi de echipa lor.
21:30 27 May

Nu bate Baluta, ca in meciul cu Botosani, din semifinale, cand a iesit un super gol. Incearca Mitrita, dar balonul se loveste de zid si este apoi indepartat.

21:29 27 May
Probabil primul moment de liniste pe stadion. Si dupa cateva secunde vine o lovitura libera de la 22 de metri, pozitie centrala, pentru Craiova. Si peluza oltenilor e in picioare. Cine sa bata, cine sa bata? :)
21:28 27 May
Gardos are in continuare probleme medicale. N-a putut fi recuperat pentru finala, desi se estimase initial ca va fi macar in lot la meciul de azi.

21:21 27 May
Sansa uriasa de gol pentru Sibiu. Lovitura libera de pe partea dreapta, mingea e stearsa de un jucator ardelean spre coltul lung, unde Blanaru ajunge putin prea tarziu. Atacantul era singur, singur in cativa metri.
21:19 27 May
Sibiul isi stie foarte bine contraatacurile. Paseaza mai bine decat multe cluburi pe care ne chinuim sa le vedem saptamana de saptamana in Liga 1. Apararea e si ea stabila, nu sunt spatii pentru jocul rapid al Craiovei. Liniste intre Baluta si Mitrita, zona de pericol maxim gandita de Mangia.
21:13 27 May
Lui Mitrita i-ar fi placut sa obtina un penalty dupa ce s-a lipit de piciorul unui adversar, Barsan a lasat jocul sa continue. Mitrita nu protesteaza. Din tribune, oltenii sunt impinsi spre poarta lui Cabuz. Au trecut 10 minute si Craiova inca n-a ajuns sa-i puna mari probleme adversarei din B.
21:07 27 May

Atmosfera de Europa pe stadion. Chiar daca oltenii domina, suporterii de la Sibiu se aud si ei foarte bine. Coregrafii in ambele peluze. SPECTACOL! Incepe si meciul, Sibiul intra bine, fara sa para afectata de show si are o lovitura libera din lateral dreapta. Suporterii ei, aflati la peluza opusa, au vazut gol, mingea a trecut foarte, foarte aproape, apoi a revenit in plasa din spatele portii si a dat impresia ca tocmai am asistat la un gol magic. Nu s-a intamplat, dar mai sunt vreo 87 de minute si poate, poate... :)

21:03 27 May
Dupa modelul de la Euro, de acum 2 ani, meciul a inceput la finalul numaratorii inverse a suporterilor. :)
21:02 27 May
A inceput lupta pe Baluta, faza fara clauza de reziliere.

20:55 27 May

Cu 10 minute inainte de startul meciului, intra in teren fetele. Nu le stiti? Sunt fetele de la Casa Pariurilor, unul dintre partenerii FRF. :)) Cica astea-s fetele din agentii, care nu gresesc niciodata, "care stiu jocul, dar si sa se joace". Sper ca nu exista vreo activista feminista pe stadion, ca se lasa cu plangeri. :)) Am incercat sa fac un filmulet, sa va arat despre ce-i vorba, dar suntem aproape de stratosfera si transferul de date merge foarte, foarte greu. Probabil pana la pauza ajunge si clipul meu de 26 de secunde.

20:50 27 May
Mitrovic in poarta. Cred ca asta era singura dilema reala a lui Mangia pentru seara asta. In rest, echipa asteptata de toata lumea.

20:47 27 May
Arbitrul Coltescu din Craiova setat pe modul suporter, probabil. :) Probabil a venit sa-l sustina pe centralul Barsan.

20:45 27 May
Craiova a facut exercitiile de incalzire in fata propriilor suporteri. Sunt fani de-ai Craiovei peste tot, inclusiv la masa presei e plin de fulare albastre. :)

20:44 27 May
Fiecare suporter craiovean e dator cu LioNelu' sau... Inclusiv Gica Craioveanu.

20:43 27 May
Suporterii Craiovei au mare incredere in Mitrita. No pressure, kid. :) Au mai fost 1000 inaintea ta.

20:41 27 May
Echipa de start a Sibiului, cu aceleasi nume cunoscute pentru Liga 1. Dilbea, Hergheligiu, Alex Coman, Rusu, Tatar sau Boboc. Restul au atras aproape cu totii atentia in campionat si Cupa.

20:36 27 May
Sibiu e considerata gazda in acest meci, asa ca a fost prezentata prima de la statie. Clipul de introducere a cuprins momentele cele mai importante ale sezonului de Cupa, inclusiv avalansa de la 3-0 cu FCSB, din sferturile de finala.
20:33 27 May

Suntem live de la stadion. Ne mai desparte o jumatate de ora de startul meciului, dar dupa zgomotul stadionului nu ti-ai da seama de asta. Sunt aproape 20 000 de oameni acum in arena, alte cateva mii asteapta la porti.

In peluza Craiovei, Inelul inferior e responsabil cu inima, de acolo pleaca toata caldura spre jumatatea alb-albastrilor Sibiul da raspunsul cu un grup respectabil in sectorul ei. La tribuna a doua, suporterii celor doua echipe sunt amestecati. Nu stiu ce s-a intamplat pe strazi, in oras, dar aici nu e niciun semn de tensiune. Atmosfera superba, de finala.

19:17 27 May

Oltenii au ajuns la Bucuresti!

Mii de fani ai Craiovei au ajuns la Bucuresti, in gara Obor! Ei s-au grupat cu alti fani, care erau deja in Capitala. Au aparut si primele incidente, in drumul spre National Arena! Ramai pentru amanunte!

15:01 27 May
14:13 27 May
Atmosfera senzationala in gara din Craiova la plecarea suporterilor spre Bucuresti!

13:31 27 May
13:30 27 May
13:29 27 May
Fanii Craiovei anunta ca vin cu zecile de mii la finala din aceasa seara. O parte dintre fani au plecat de ieri spre Bucuresti, insa marea majoritate ajunge astazi. Oltenii asteapta peste 20 000 de sustinatori pe National Arena. La meci vor asista in jur de 40 000 de spectatori, conform estimarilor facute de organizatori.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »