Spania Cupa Mondiala 2018 echipe optimi Rusia Cupa Mondiala 2018 Spania e KOke!!! INCREDIBIL: Rusia elimina fosta campioana mondiala si europeana la penaltyuri, dupa ce Koke si Aspas au ratat | Rusia - Spania 1-1 (4-3)
Data publicarii: Duminica 01 Iulie 2018, 19:32
Data actualizarii: Duminica 01 Iulie 2018, 19:51

SPANIA 1 - 2 RUSIA

RUSIA E IN SFERTURI! Akinfeev apara doua penalty-uri si rusii merg mai departe la Mondialul de la ei de acasa! Spania e ingropata de Koke si Aspas, care nu reusesc sa-l invinga pe portarul rus.

• SPANIA - RUSIA LIVE CUPA MONDIALA 2018 | Iniesta este rezerva in duelul din optimi! Surprizele din ECHIPELE DE START

Rusia va juca in sferturi cu invingatoarea din partida Croatia - Danemarca!

LOVITURI DE DEPARTAJARE:

Aspas rateaza! (Spania 4-5 Rusia)

Cheryshev reuseste sa marcheze! (Spania 4-5 Rusia)

Sergio Ramos inscrie! (Spania 4-4 Rusia)

Golovin il invinge pe De Gea! (Spania 3-4 Rusia)

Koke rateaza! (Spania 3-3 Rusia)

Ignashevic marcheaza si el! (Spania 3-3 Rusia)

Pique il invinge pe Akinfeev! (Spania 3-2 Rusia)

Smolov inscrie! (Spania 2-2 Rusia)

Iniesta marcheaza! (2-1 Spania)

Optimea SPANIA - RUSIA se decide la penalty-uri!

Min 109. Ratare imensa pentru Spania! Rodrigo si Carvajal suteaza pe poarta, insa Akinfeev este acolo si apara

Min 107. Sut deviat al lui Iniesta!

Min 106. Incepe cea de-a doua repriza de prelungiri! Daca nu se marcheaza, vom asista la executarea loviturilor de departajare

FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

Min 105+1. Akinfeev retine lovitura de cap a lui Pique

Min 104. Iese Asensio si intra Rodrigo. Regulamentul permite o a patra schimbare daca se intra in prelungiri

Min 100. Asensio trimite un balon spre poarta aparata de Akinfeev, insa portarul rus nu are nicio emotie

Min 92. Ocazie mare a Spaniei! Carvajal nu reuseste sa trimita in poarta balonul trimis de Aspas in careul rusilor

Min 91. Incep reprizele de prelungiri!

Finalul timpului regulamentar! Spania - Rusia, prima partida de la Cupa Mondiala din Rusia care ajunge in PRELUNGIRI!

Min 90. Doua cornere consecutive executate de Isco! Spaniolii nu reusesc preluarea decisiva

Min 85. Ocazie mare pentru Spania prin Andrei Iniesta! Akinfeev respinge!

Min 81. Spania nu reuseste sa faca pasul in fata, cu toate ca jocul se desfasoara in jumatatea de teren a rusilor

Min 70. Schimbare la spanioli! Iese Nacho, intra Carvajal

Min 67. Andres Iniesta intra pe teren in locul lui David Silva!

Min 65. Autorul golului Rusiei, Dzyuba, iese de pe teren si este inlocuit de Smolov!

Min 59. Primul corner al spaniolilor executat de Isco! Balonul trimis spre careu este respins de Dzyuba

Min 57. Un nou corner pentru Rusia! Rusii conduc cu 4-0 la acest capitol

Min 51. Lovitura libera pentru Spania! Balonul ajunge la Diego Costa, insa acesta trimite cu capul peste poarta

Min 47. Ocazie mare pentru Spania inca din debutul celei de-a doua reprize! Akinfeev prinde balonul trimis de Jordi Alba

Min 46. START in cea de-a doua repriza! Spania si Rusia pornesc cu sanse egale pentru calificarea in sferturi, dupa ce primul act s-a incheiat la egalitate

PAUZA

CIFRELE PRIMEI REPRIZE. Spania a dominat primul act al confruntarii din optimi, cu 72% posesie si 2 suturi pe poarta. De partea celalta, Rusia a avut un singur sut pe poarta, reusind sa inscrie din penalty.

Min 45+1. Ocazie mare a spaniolilor! Akinfeev reuseste sa respinga balonul ajuns in careu!

Min 42. GOOOL RUSIA! Dzyuba transforma penalty-ul si restabileste egalitatea din aceasta partida din optimi

Min 40. Arbitrul dicteaza penalty pentru Rusia, dupa un hent in careu al lui Pique. Spaniolul primeste si cartonasul galben

Min 36. Prima ocazie clara a rusilor! Golovin trimite pe langa poarta

Min 23. Doua faze periculoase in fata portii spaniole, insa apararea iberica este acolo

Min 21. Rusii nu reusesc sa gaseasca drumul spre poarta spaniolilor, iar ibericii conduc, in acest moment, jocul

Min 12. GOOOL SPANIA! Asensio executa perfect o lovitura libera obtinuta de Nacho, iar Ignashevich trimite balonul cu calcaiul in propria poarta!

Min 5. Corner pentru Rusia, executat de Samedov. Balonul este respins de apararea spaniola

Min 1. Start in partida Spania - Rusia din optimile Cupei Mondiale! Spaniolii se confrunta cu nationala tarii gazda, cu o echipa revolutionata de Hierro! Iniesta este doar rezerva!

ECHIPELE DE START

Spania: De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Busquets, Koke - David Silva, Asensio, Isco - D.Costa

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov - Zobnin - Samedov, Kuzyaev, Golovin - Dzyuba

Un meci intre Spania si Rusia, echipe care se vor infrunta duminica, de la ora 17:00, la Moscova, pe Stadionul Lujniki, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, parea foarte dezechilibrat inaintea turneului, dar acum situatia pare mult mai stransa.

Rusia, cea mai slaba echipa participanta potrivit clasamentului FIFA (locul 70), a facut doua meciuri foarte bune, castigand la scor cu Arabia Saudita (5-0) si invingand fara probleme Egiptul (3-1), inainte de a se inclina in fata Uruguayului cu 0-3, dupa o partida in care a fost in cea mai mare parte a jocului in inferioritate.

Campioana mondiala din 2010 a suferit o lovitura teribila chiar inaintea debutului competitiei, selectionerul Julen Lopetegui fiind demis si inlocuit cu Fernando Hierro. Valoarea echipei a facut ca Spania sa castige Grupa B, dar jocul si chiar rezultatele au avut de suferit.

Cele doua echipe au jucat un meci amical interesant in noiembrie anul trecut, terminand la egalitate, 3-3 (Aleksei Miranciuk, Smolov 2, respectiv Jordi Alba, Ramos 2, ambele din penalty-uri), ultima confruntare oficiala avand loc la EURO 2018, in semifinale (0-3), ibericii castigand apoi titlul european. ''Veteranul'' rus Serghei Ignasevici este unul dintre cei trei supravietuitori ai echipei din 2008, alaturi de portarul Igor Akinfeev si fundasul stanga Iuri Jirkov. De la spanioli se mai afla in lot Ramos, Iniesta si David Silva, alaturi de rezerva Reina.

Rusia nu a invins niciodata Rusia in cele sase meciuri directe, ibericii avand patru victorii si doua egaluri.

Cei mai buni marcatori ai celor doua echipe la CM 2018 sunt Denis Cerisev, care joaca in Spania, la Villarreal, si Diego Costa, fiecare cu trei reusite.

Rusia este echipa care a alergat cel mai mult la CM 2018 in primele doua meciuri (118 km, respectiv 115 km), dar intensitatea a scazut mult in ultimul meci, cu Uruguayul (98 km), din cauza faptului ca a evoluat mult timp in zece oameni.

''Sbornaia'' joaca in optimile Cupei Mondiale pentru prima oara de la destramarea Uniunii Sovietice. Cel mai bun rezultat pentru URSS a fost semifinala jucata in 1966.

Spania a cucerit titlul mondial in 2010, dar inainte de aceasta performanta nu trecuse de sferturi niciodata.

''La Roja'' este neinvinsa de 23 de partide, ultimul esec fiind 0-2 cu Italia, in optimi la EURO 2016.

Spania intalneste pentru a cincea oara o echipa gazda la Cupa Mondiala, neavand nicio victorie.

Daca va juca, Sergio Ramos il va egala pe Iker Casillas, spaniolul cu cele mai multe partide la Cupa Mondiala, 17.

Toti fotbalistii rusi sunt apti de joc, inclusiv Alan Dzagoev (accidentat in primul meci) si Aleksandr Erohin.

Castigatoarea dintre Rusia si Spania va intalni in sferturi Croatia sau Danemarca.