PETITIE pentru rejucarea meciului dintre Anglia si Columbia de la Cupa Mondiala! FAZELE acuzate de sud-americani

Cupa Mondiala 2018 Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Columbia - Anglia Cupa Mondiala 2018 PETITIE pentru rejucarea meciului dintre Anglia si Columbia de la Cupa Mondiala! FAZELE acuzate de sud-americani
Data publicarii: Joi 05 Iulie 2018, 17:29
Data actualizarii: Joi 05 Iulie 2018, 17:30

Peste 170.000 de oameni au semnat o petitie pentru rejucarea meciului dintre Anglia si Columbia de la Cupa Mondiala 2018!

Anglia s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale dupa ce a invins Columbia la penalty-uri, insa sud-americanii au contestat vehement arbitrajul. Ei au acuzat penalty inexistent acordat in repriza a doua din care au deschis scorul si un gol anulat gresit lui Carlos Bacca in prelungiri.

Bacca a marcat, insa arbitrul a anulat reusita deoarece a considerat ca fundasul Harry Maguire a fost distras de o a doua minge prezenta pe teren.

Petitia cere ca FIFA sa revizuiasca cele doua faze si sa "seteze un precedent de fair-play".

Peste 170.000 de oameni au semnat deja petitia online. Sunt sanse mici ca FIFA sa fie induplecata insa. In 2009, irlandezii au cerut FIFA rejucarea partidei cu Franta din barajul pentru Cupa Mondiala din 2010. Gallas a marcat atunci cu un hent flagrant al lui Henry, iar Franta s-a impus cu 2-1. Numeroasele cereri si petitii ale irlandezilor au fost ignorate de forul mondial.