BRAZILIA - BELGIA, SFERTURI CUPA MONDIALA 2018 | Belgienii nu se tem de Neymar: "Stim ce avem de facut!"

Brazilia - Belgia Brazilia Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Cupa Mondiala 2018 BRAZILIA - BELGIA, SFERTURI CUPA MONDIALA 2018 | Belgienii nu se tem de Neymar: "Stim ce avem de facut!"
Data publicarii: Miercuri 04 Iulie 2018, 15:43
Data actualizarii: Miercuri 04 Iulie 2018, 15:43

Brazilia - Belgia e unul dintre sferturile puternice de la Cupa Mondiala 2018.

Selectionerul Belgiei, spaniolul Roberto Martinez, a declarat ca sfertul cu Brazilia de la Cupa Mondiala de fotbal din Rusia este un vis pentru jucatorii sai, chiar daca vede Selecao favorita in confruntarea programata vineri la Kazan.

''Aceste doua echipe sunt construite sa inscrie si sa castige meciuri. Impotriva Braziliei, nu va fi vorba de posesia mingii, ci de ce faci cu ea. Despre asta e vorba la aceasta Cupa Mondiala, a declarat miercuri Martinez. Stim de ce suntem capabili, dar Brazilia este favorita si aste ne pune intr-un rol diferit. Dar este un meci de vis pentru jucatorii nostri, s-au nascut sa joace asemenea meciuri. Fireste vom incerca sa castigam, dar nu se asteapta sa reusim si asta este o diferenta importanta''.

Belgia s-a calificat in sferturi dupa un meci dramatic cu Japonia (3-2), in care a revenit de la 0-2 si a castigat cu un gol in ultimele momente ale partidei.

La meciul cu Brazilia, Martinez sustine ca tactica va fi simpla si are nevoie de participarea tuturor jucatorilor in ambele faze ale jocului: ''Impotriva unei echipe ca a Braziliei, trebuie sa ataci si sa te aperi cu 11 jucatori. Nu vorbesc despre sisteme, dar trebuie sa intelegem ce avem de facut cand avem posesia. Nu cred ca va fi un meci cu prea multe secrete. Trebuie sa ne aparam cat putem de bine si sa-i facem sa sufere cand avem balonul. Este simplu si aceasta echipa e pregatita pentru asta. Daca aratam aceeasi mentalitate pe care am avut-o luni, avem o sansa mare. Daca jucam bine, ne cream multe ocazii. Dar nu este loc de eroare. Daca dai Braziliei o sansa, va profita. Cred ca va fi meciul turneului''.

Belgia s-a calificat pentru al doilea Mondial consecutiv in sferturi, dar in semifinale nu a mai jucat de la CM 1986, de acum 32 ani. Daca va ajunge in penultimul act, Belgia va infrunta Franta sau Uruguay pe 10 iulie la Sankt Petersburg.