ALERTA in Columbia! Jucatorii care au ratat penalty cu Anglia, amenintati cu MOARTEA: "Sa nu va intoarceti acasa, sunteti MORTI!"

Columbia - Anglia Andres Escobar Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Cupa Mondiala 2018 ALERTA in Columbia! Jucatorii care au ratat penalty cu Anglia, amenintati cu MOARTEA: "Sa nu va intoarceti acasa, sunteti MORTI!"
Data publicarii: Miercuri 04 Iulie 2018, 10:38
Data actualizarii: Miercuri 04 Iulie 2018, 11:54

Columbienii sunt furiosi dupa ratarea sferturilor de la Cupa Mondiala la lovituri de la 11 metri.

La 24 de ani de la tragicul deces al lui Andres Escobar, ucis pentru ca si-a dat autogol in meciul cu SUA din grupa Romaniei de la Cupa Mondiala, columbienii fac din nou amenintari catre Uribe si Bacca, jucatorii care au ratat la penalty-uri pentru Columbia.

Sud-americanii au egalat dramatic la ultima faza si au dus meciul in prelungiri si la 11 metri, insa acolo au esuat in fata englezilor.

Mii de mesaje de amenintare au inceput sa fie postate pe retelele de socializare, potrivit Daily Mail. Politia e deja in alerta si ii va ancheta pe cei care le-au postat de teama unei noi tragedii. Carlos Sanchez a fost deja amenintat dupa ce a primit rosu in meciul cu Japonia din grupe.

Columbia are o istorie sangeroasa din cauza traficatilor de droguri, iar precedentul din SUA 1994 face ca autoritatile sa fie precaute dupa aceasta eliminare de la Mondial.

"Mori Carlos Bacca! Fiu de catea! Nimeni nu te vrea aici! Sa nu te mai intorci in tara!", i-a scris un fan pe Twitter.

"Va multumim tutoror, mai putin fiului de catea, inutilul, mortul Carlos Bacca! Sa nu mai vii in Columbia!", a scris altul.

"Te urasc, Bacaca, te urasc! Iti urasc indiferenta, prenumele de animal si jocul tau de magar. Esti mai rau decat cancerul, macar la cancer mergi la doctor si afli ce boala ai!"

"Sa intri in depresie si sa te sinucizi, ca sa nu mai traiesti in agonie"

"A fost ultimul meci al lui Uribe, acest om e mort!",
sunt cateva din mesajele postate de columbienii furiosi dupa eliminarea nationalei de la Cupa Mondiala.

Selectionerul Pekerman spune ca arbitrul i-a ajutat pe adversari.

''Anglia are o arma importanta in jocul aerian. Jucatorii cad in careu, se ciocnesc si cad. E dureros'', a mai comentat tehnicianul argentinian, care a considerat ca a fost ''multa confuzie'' pe teren din cauza deciziilor arbitrului american Mark Geiger.

''E dificil de acceptat eliminarea. Echipa noastra a progresat mult, dar aveam nevoie de noroc, pentru la loviturile de departajare e nevoie de noroc. Jucatorii mei meritau sa castige si sa se califice in sferturile de finala''
, a subliniat Pekerman.

Pekerman nu a dorit sa comenteze viitorul sau: ''Nu vorbesc niciodata despre viitor. Azi ne simtim raniti. Am dat totul si am muncit din greu. Nu cred ca ar trebuie sa vorbim de altceva''.

Selectionata Angliei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, marti seara, dupa ce a invins reprezentativa Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), dupa prelungiri, pe stadionul Spartak din Moscova, in ultimul meci din optimile de finala.

Anglia a reusit sa ajunga in sferturile Cupei Mondiale pentru prima oara dupa 2006 si totodata sa castige prima oara la loviturile de departajare, dupa ce a esuat de trei ori in competitie. In sferturi, Anglia va infrunta Suedia, care a intrecut Elvetia in optimi.

Echipa Albionului a deschis scorul prin Harry Kane (57 - penalty), dar ''Los Cafeteros'' au reusit sa trimita meciul in prelungiri prin golul inscris de Yerry Mina (90+3).

La loviturile de departajare, pentru englezi au inscris Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier si Eric Dier, ratand Jordan Henderson, in timp ce de la sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Guillermo Cuadrado si Luis Muriel, ratand Mateus Uribe si Carlos Bacca.