Penedo, EROU timp de 45 de minute pentru Panama! Cum a reactionat dupa 0-3 cu Belgia la Cupa Mondiala

Jaime Penedo Campionatul Mondial Rusia CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Panama Cupa Mondiala 2018
Data publicarii: Marti 19 Iunie 2018, 10:48
Data actualizarii: Marti 19 Iunie 2018, 10:51

Dinamovistul Penedo e singurul reprezentant al Ligii I la Cupa Mondiala 2018.

Portarul selectionatei statului Panama si al clubului Dinamo Bucuresti, Jaime Penedo, si capitanul panamezilor Roman Torres si-au exprimat tristetea pentru infrangerea suferita in fata Belgiei, cu 0-3, luni la Soci, in primul meci de la debutul istoric la o Cupa Mondiala de fotbal.

Totusi, ei au laudat intregul efectiv antrenat de Hernan Dario Gomez pentru daruirea de care a dat dovada in meciul cu Belgia.

"Belgia si-a mentinut formatul de joc, si-a respectat blazonul, iar noi trebuie sa invatam din asta", a declarat Penedo la incheierea partidei.

Portarul lui Dinamo a mai precizat ca generatia de fotbalisti de elita din Panama va avea de invatat din experienta din Rusia, dar a adaugat ca ei au venit sa concureze.

"Am venit aici cu responsabilitatea pe care oamenii din Panama au simtit-o si cu mandria pe care o simt sa-si vada echipa", a mai spus Penedo.

La randul sau, Torres a precizat ca rezultatul l-a intristat foarte tare, dupa ce prima repriza s-a incheiat la egalitate.

"Totusi suntem multumiti pentru ansamblul echipei. Acum trebuie sa indreptam lucrurile", a adaugat Roman Torres.