Germania - Suedia. Reactia lui Low dupa ce a scapat ca prin MINUNE de rusine: "A fost thriller plin de emotie!"

Germania Suedia Campionatul Mondial Rusia CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Joachim Low Cupa Mondiala 2018 Germania - Suedia. Reactia lui Low dupa ce a scapat ca prin MINUNE de rusine: "A fost thriller plin de emotie!"
Data publicarii: Duminica 24 Iunie 2018, 12:28
Data actualizarii: Duminica 24 Iunie 2018, 12:28

Germania lupta in continuare pentru calificarea in optimi la Cupa Mondiala 2018!

Selectionerul Germaniei, Joachim Loew, a comparat meciul cu Suedia (2-1), disputat sambata in grupa F a Cupei Mondiale din Rusia, cu un thriller plin de emotie, in care campioana mondiala a reusit sa se impuna gratie unui gol al lui Toni Kroos in ultimele secunde de joc.

Campioana mondiala s-a salvat la limita, marcand golul victoriei in prelungiri, prin Toni Kroos (90+5), dupa ce a fost condusa la pauza prin golul lui Ola Toivonen (32), iar Marco Reus (48) a egalat.

''Am apreciat ca nu ne-au lasat nervii si nu ne-am panicat dupa ce am incasat golul. Nu ne-am pierdut capul si am incercat sa pasam si mai rapid, sa-i facem sa alerge pentru a obosi si pentru a crea spatii. La pauza, le-am spus sa-si pastreze calmul in urmatoarele 45 de minute, sa incerce si cu mingi lungi si inalte, dar sa continue si cu pasele scurte, sa joace vertical spre aripi si sa incerce sa fie incisivi. Presiunea noastra a crescut tot mai mult in repriza secunda, dar nu am reusit sa marcam desi am avut mai multe ocazii clare.

Golul din timpul aditional este un pic norocos, dar este rezultatul increderii noastre in noi insine. Sunt incantat pentru Toni Kroos, pentru ca el a fost la originea erorii care ne-a costat primul gol. A fost un accident nefericit, dar ce a facut bine a fost sa traga lovitura libera din ultimul minut. Sunt fericit pentru el pentru ca de obicei are 100% precizie in pase. Sunt bucuros ca am rasturnat scorul si am marcat acest gol vital.

A fost un thriller, plin de emotie, ca un montagne russe pana la fluierul final. Emotiile s-au acumulat si am avut ocazii enorme, precum cea cu capul a lui Mario Gomez, iar ultimele doua minute au fost pline de drama. Dar acest gen de lucruri exista in fotbal, meciurile eliminatorii se decid adesea ca acesta. Nu e prima oara cand am trait asa ceva'', a declarat Loew dupa meciul de la Soci.

Toni Kroos, salvatorul Germaniei, a opinat ca echipa sa ar fi putut avea un meci mai usor daca concretiza ocaziile mari ratate: ''Nu ne-am fructificat ocaziile. Ar fi trebuit sa luam conducerea in primele minute, nu am reusit asta, insa acum ne bucuram. Stiu ca foarte multa lume ar fi fost fericita sa fim eliminati, dar nu le vom face viata usoara. Acum trebuie sa ne recuperam, nu avem prea mult timp si trebuie sa batem Coreea de Sud clonvingator, pentru ca sunt scenarii in care si o victorie nu ar fi suficienta''.

Ultimele meciuri din grupa vor avea loc pe 27 iunie, Coreea de Sud - Germania, la Kazan (Kazan Arena), si Mexic - Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena).