Harakiri in ultimele secunde! Japonia moare de la 2-0, Belgia revine incredibil si se califica in minutul 90+4 | BELGIA 3-2 JAPONIA, CUPA MONDIALA 2018

optimi BELGIA - JAPONIA LIVE Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Cupa Mondiala 2018 BELGIA - JAPONIA 0-1 LIVE CUPA MONDIALA 2018
Data publicarii: Luni 02 Iulie 2018, 22:03
Data actualizarii: Luni 02 Iulie 2018, 23:21

Min 90+4 Final de meci! Belgia merge in sferturi si va juca impotriva Braziliei.
Min 90+4 GOOL Belgia! Ce meci, ce contraatac, ce victorie! Chadli inscrie dupa un contraatac fulger si aduce calificarea Belgiei.
Min 90+3
Sut violent al lui Honda de la 30 de metri. Courtois respinge.
Min 90
Courtois, interventie cat o calificare. Scoate o minge imposibila de langa bara.
Min 87
Portarul Japoniei, inca o parada incerdibila la sunt venit pe coltul scurt.
Min 86
Kawashima, dubla parada prin care isi mentine echipa in joc.
Min 81
Kagawa este blocat in ultimul moment, in fata portii.
Min 74 GOOL Belgia! Revenire fabuloasa a Belgiei! Fellaini inscrie si belgienii egaleaza in doar 5 minute.
Min 69 GOOL Belgia! Vertonghen, gol norocos. Reluare cu capul, dintr-un unghi imposibil, ce il pacaleste pe portarul japonez.

Min 62
Reluarea cu capul al lui Lukaku, milimetric pe langa poarta.
Min 52 GOOL Japonia! Inui inscrie si el. Sut fabulos din marginea careului de 16 metri.
Min 49
Replica imediata a belgienilor. Sutul lui Hazard loveste bara.
Min 48 GOOL Japonia! Haraguchi scapa pe partea dreapta si trage imparabil pe coltul lung.
Min 46 A inceput repriza a doua!

Min 45+1 Final de prima repriza!
Min 44
Courtois scapa printre maini o minge usoara. Portarul Belgiei se redreseaza rapid si prinde.
Min 27
Kawashima respinge cu greu un sut din marginea careului de 16 metri.
Min 25
Kawashima reuseste sa intervina, cu emotii, in fata lui Lukaku.
Min 16
Sutul lui Witsel trece la o palma de vinclul portii japoneze.
Min 1
Kagawa trage putin pe langa poarta lui Courtois.
Min 1 A inceput meciul!

• BELGIA - JAPONIA LIVE CUPA MONDIALA 2018 | Belgienii pornesc ca favoriti clari in fara niponilor. Echipele probabile

Echipele de start:

Belgia: Thibaut Courtois - Jan Vertonghen, Vincent Kompany, Toby Alderweireld - Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Yannick Carrasco, Thomas Meunier - Dries Mertens, Eden Hazard - Romelu Lukaku

Japonia: Eiji Kawashima - Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Gen Shoji, Yuto Nagatomo - Makoto Hasebe, Gaku Shibasaki - Genki Haraguchi, Shinji Kagawa, Takashi Inui - Yuya Osako

Belgia este favorita clara in fata Japoniei, in meciul programat luni, de la ora 21:00, la Rostov pe Don, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Cele doua echipe vin dupa evolutii diferite in ultimele meciuri din grupe, ''Diavolii rosii'' reusind o victorie in fata Angliei (1-0), desi au schimbat aproape toata echipa, in timp ce Japonia a obtinut in extremis calificarea in optimi, gratie punctajului din clasamentul fair play, in urma esecului cu Polonia (0-1).

Neinvinsa in 22 de partide, selectionata antrenata de spaniolul Roberto Martinez a castigat in fata Japoniei chiar anul trecut (1-0), un meci amical jucat in tara Soarelui Rasare, prin golul lui Romelu Lukaku, care a marcat de patru ori in Rusia si va putea evolua contra niponilor, dupa o accidentare la glezna.

Echipa antrenata de Akira Nishino a reusit o victorie surpriza in grupa, 2-1 cu Columbia, dar a dezamagit in ultimul meci, cu Polonia, selectionerul asigurand ca fanii ''Samurailor albastri'' vor fi rasplatiti cu o altfel de prestatie in optimi.

Japonia nu a trecut niciodata de optimi la Cupa Mondiala, ajungand pentru a treia oara in aceasta faza. intre titulari vor reveni, fata de partida cu Polonia, capitanul Makoto Hasebe, Shinji Kagawa si Yuya Osako.

Belgia s-a oprit in sferturi la Cupa Mondiala de acum patru ani, invinsa de Argentina (0-1), dar si la EURO 2016, pierzand in fata tarii Galilor (1-3), iar acum ar putea da in faza urmatoare peste Brazilia.

Belgia este echipa cu cele mai multe goluri marcate in grupa, 9, dar si cu cele mai multe suturi pe poarta, 22.

Japonia, care s-a calificat in optimi gratie regulilor fair play, a facut cele mai putine faulturi in grupe, 28.

Belgia are cinci jucatori cu cartonase galbene, care risca suspendarea daca vor primi un nou avertisment, Kevin de Bruyne, Jan Vertonghen, Leander Dendoncker, Youri Thielemans si Thomas Meunier, in timp ce la japonezi se afla patru fotbalisti in aceasta situatie, Makoto Hasebe, Takashi Inui, Tomoaki Makino si Eiji Kawashima.

Cele doua echipe s-au confruntat o data si la Cupa Mondiala, in 2002, cand Japonia a gazduit competitia alaturi de Coreea de Sud, meciul terminandu-se la egalitate, 2-2. La bilantul general, niponii au avantaj, cu doua victorii si doua egaluri.