Pleacă Ștefănescu la FCSB după eliminarea lui Sepsi din Conference League? Reacția lui Dioszegi

marius stefanescu FCSB laszlo dioszegi sepsi Conference League
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 23:19
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 23:20

Sepsi a fost eliminată din Conference League, după ce joi seara, în Norvegia, a cedat după 120 de minute, scor 2-3 cu Bodo/Glimt, 2-2 la finalul timpului regulamentar.

Sepsi a fost condusă cu 2-0 în prima repriză, dar a reușit să revină și să împingă meciul în prelungiri.

Norvegienii au marcat din nou, însă, și au obținut calificarea în grupele Conference League. Covăsnenii puteau egala și la scorul de 3-2, dar reușita lui Marius Ștefănescu a fost anulată pentru un ofsaid.

Marius Ștefănescu (25 de ani) a fost și în această partidă printre cei mai buni jucători ai celor de la Sepsi.

Laszlo Dioszegi, patronul echipei, a fost întrebat direct dacă extrema stângă ar putea pleca de la Sfântu Gheorghe, având în vedere că Sepsi a ratat calificarea în grupele Conference League, care i-ar fi putut aduce un bonus de aproximativ trei milioane de euro.

Omul de afaceri nu vrea să audă de o posibilă plecare a lui Ștefănescu de la echipa sa și spune că aceesta va rămâne la Sepsi cel puțin până în iarnă.

Laszlo Dioszegi: ”Ștefănescu vrea să rămână”

„Povestea cu Ștefănescu e încheiată, va fi jucătorul nostru cel puțin până în iarnă. Banii contează foarte mult, dar nu sunt totul. Pentru noi, omogenitatea lotului contează foarte mult. Are contract trei ani de zile.

Acum nu vreau să spun, fiecare jucător are prețul lui. (n.r. - Dacă FCSB vă dă un milion, refuzați?) Da! Nu banii sunt în primul rând. Ne trebuie bani, dar omogenitatea lotului contează mult mai mult. Ștefănescu vrea să rămână la noi, trebuie să ne uităm la ce vrea jucătorul”, a spus Dioszegi, la Digi Sport.

• 38 de meciuri, 8 goluri și 8 pase decisive a strâns Ștefănescu la Sepsi în sezonul trecut
  • 1,2 milioane de euro este cota de piață a jucătorului de la Sepsi, potrivit Transfermarkt
  • 2 meciuri are Ștefănescu la naționala României

Farul & Sepsi au ratat calificarea în grupe

Sepsi OSK a pierdut cu Bodo/Glimt cu 2-3. Sorii (minutul 24) și Pellegrino (minutul 29, minutul 100) au înscris pentru norvegieni, în timp ce Alimi (minutul 42) și Varga (minutul 46) au punctat pentru covăsneni.

De cealaltă parte, Farul Constanța a plecat învinsă de la finlandezi. HJK Helsinki s-a impus cu 2-0, grație lui Radulovic, care a reușit să înscrie în două rânduri (minutul 20, minutul 70).