Laurențiu Reghecampf, la 10 minute de calificarea în play-off. Echipa sa, eliminată dramatic de Rapid Viena

Neftci Baku Conference League Laurentiu Reghecampf Conference League
Data publicarii: Vineri 12 August 2022, 00:05
Data actualizarii: Vineri 12 August 2022, 00:08

Neftci Baku a fost eliminată dramatic din turul trei preliminar din Conference League.

După victoria pe teren propriu, scor 2-1, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf nu a reușit să-și păstreze avantajul în fața celor de la Rapid Viena, fiind învinsă în deplasare, scor 2-0. Golurile partidei au fost marcate de Grull (minutul 67) și de Druij, în prelungiri, minutul 112.

Știrea inițială

Înaintea returului cu Rapid Viena, Laurențiu Reghecampf a vorbit despre posibila calificare în playoff-ul din Conference League.

Neftci Baku, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf, a învins Rapid Viena, scor 2-1, în prima manșă din turul trei preliminar al Conference League.

Laurențiu Reghecampf este astfel aproape de o nouă surpriză. În turul doi, Neftci Baku a pierdut meciul tur cu Aris Limassol, din deplasare, scor 0-2, dar a învins cu 3-0 în retur și s-a calificat. Acum, Rapid Viena era cotată cu prima șansă la calificare de bookmakeri, însă azerii au dat calculele peste cap.

Declarațiile lui Laurențiu Reghecampf înaintea returlui cu Rapid Viena

"Am câștigat primul meci. Am venit aici să câștigăm. Știm că este un meci dificil, pentru că 'Rapid' este un oponent foarte puternic. Sunt sigur că se vor pregăti și vor fi mult mai serioși ca în prima partidă, deoarece joacă pe teren propriu. Totuși, suntem pregătiți și nu am venit aici să menținem scorul de la Baku.

Avem suficientă experiență și putere. Vrem să câștigăm. Am analizat greșelile pe care le-am făcut la meciul anterior. Dacă le lăsăm timp celor de la Rapid, atunci vom avea probleme", a spus tehnicianul român la conferința de presă.

Dacă va elimina Rapid Viena, Neftci Baku se va califica în play-off-ul Conference League, unde va întâlni câștigătoarea din partida Vaduz (Liechtenstein) - Konyaspor (Turcia).