Laurențiu Reghecampf, o nouă victorie mare în Conference League și e la un pas de play-off

Laurentiu Reghecampf Conference League Neftci Baku Rapid Viena Conference League
Data publicarii: Joi 04 August 2022, 22:09
Data actualizarii: Joi 04 August 2022, 22:09
Neftci Baku, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf, a învins Rapid Viena, scor 2-1, în prima manșă din turul trei preliminar al Conference League.

În partida disputată la Baku, azerii au deschis scorul în minutul 44, după un șut deviat din afara careului al israelianului Atta Jaber, care l-a lăsat fără replică pe portarul lui Rapid Viena.

Neftci Baku, echipa lui Laurențiu Reghecampf, aproape de play-off-ul Conference League

Echipa lui Laurențiu Regehcampf a făcut 2-0 în minutul 60. Oaspeții au gafat în apropierea propriului careu, iar americanul Kenny Saief a recuperat, a driblat portarul și a înscris pentru Neftci.

Misiunea lui Neftci Baku pentru retur s-a complicat în minutul 90+5, când Guido Burgstaller a înscris pentru Rapid Viena și a redus din handicap, stabilind scorul final al partidei.

Laurențiu Reghecampf este astfel aproape de o nouă surpriză. În turul 2, Neftci Baku a pierdut meciul tur cu Aris Limassol, din deplasare, scor 0-2, dar a învins cu 3-0 în retur și s-a calificat. Acum, Rapid Viena era cotată cu prima șansă la calificare de bookmakeri, însă azerii au dat calculele peste cap.

Returul dintre Rapid Viena și Neftci Baku este programt joi, 11 august, de la ora 21:30. Între timp, Reghecampf va debuta și în campionatul din Azerbaijan, duminică, la duelul cu Shamakhi.

Dacă va elimina Rapid Viena, Neftci Baku se va califica în play-off-ul Conference League, unde va întâlni câștigătoarea din partida Vaduz (Liechtenstein) - Konyaspor (Turcia).