CFR - Maribor CFR Cluj Dan Petrescu Jefte Betancor play-off conference league Conference League
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 21:12
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 21:09

CFR Cluj - Maribor este LIVE TEXT pe www.sport.ro. O victorie înseamnă o calificare în grupele Conference League pentru Dan Petrescu.

CFR Cluj a construit bine în prima repriză și a avut câteva ocazii pe spațiul porții adverse. Prima ocazie care ar fi putut schimba scorul de pe tabela a venit în minutul 32, când Jefte Betancor a ratat incredibil unu-la-unu cu portarul.

Petrila a pătruns din flanc spre interiorul careului la 30 de metri, a ridicat privirea din pământ și l-a zărit pe spaniolul CFR-ului singur în partea dreaptă a terenului.

Jefte a primit o pasă foarte bună, într-o fracțiune de secundă a fentat foarte bine pe fundașul stânga de la Maribor, Gregor Sikosek de câteva ori, care, în cele din urmă, a căzut pe teren și i-a dat posibilitatea spaniolului să șuteze.

Atacantul ardelenilor, însă, a pierdut prea mult timp aranjându-și mingea și a șutat grăbit în Bergsen, goalkeeper-ul slovenilor. Jefte a ratat monumental, iar CFR a irosit șansa de a debloca tabela în prima parte a jocului.

Prima repriză s-a încheiat 0-0, iar la acest scor, elevii lui Dan Petrescu vor merge în prelungiri, însă, mai sunt 45 de minute în care CFR-ul poate schimba soarta meciului.