Fotbaliștii FCSB-ului, puși la colț de Mitică Dragomir după eșecul cu norvegienii: „Erau speriați de bombe. Ne-a zăpăcit Viking tactic”

FCSB - Viking Dumitru Dragomir FCSB Nicolae Dica play-off conference league Conference League Dumitru Dragomir
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 00:24
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 00:21

FCSB a pierdut pe Arena Națională confruntarea cu Viking Stavanger, scor 1-2.

FCSB s-a duelat în primul meci din dubla manșă cu Viking pe Arena Națională, însă partida din play-off-ul Conference League a picat greu pentru "roș-albaștrii", fiind înfrânți pe teren propriu.

Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a vorbit despre evoluția elevilor lui Nicolae Dică, evidențiind faptul că, din punct de vedere tactic, norvegienii au fost peste formația bucureșteană.

• Dumitru Dragomir

Dragomir: „Am dat gol întâmplător. Ne-au zăpăcit”

„Am fost la meci. Am văzut o echipă cu un haos în joc de nedescris. Nu sunt de acord că Octavian Popescu nu a făcut ceva. A fost singurul care a mai încercat ceva, restul parcă erau speriați de bombe.

Nimeni nu s-a sesizat că am lăsat spațiu pentru centrări. Am dat gol întâmplător. Din punct de vedere tactic, ne-au zăpăcit. Dacă luăm individual, FCSB este mai valoroasă ca Viking. Nu e vina antrenorului. Nu a avut timp Dică să își pună amprenta.

Erau 5 la fund și 5 în față, la 60 de metri în față. Singurul care a încercat să lege lucrurile a fost Octavian Popescu. Nu i-a reușit din cauza aglomerației adversarilor. Și Olaru, și Edjouma joacă un rol foarte tâmpit. În loc să facă superioritate numerică în atac, ei fac superioritate numerică în apărare pe faza de atac a echipei lor, dacă mă înțelegeți.

Practic, se pierde doi oameni. Când ai mingea, nu o pasezi numai înapoi. Amândoi fundașii centrali urcă să facă superioritate, Olaru și Edjouma urcă și mai mult. Norvegienii se apărau în permanență în 5-4-1.

Până nu începem să facem marcaj și presing năucitor, poate să bagă Becali bani o grămadă. Echipa e mai bună decât Vikingul. Ei s-au apărat cu 9. Cred că Steaua poate câștiga meciul acolo. Ei nu vor sări în atac acasă, vor vrea să țină rezultatul, dar FCSB are nevoie de susținere în atac.

M-au impresionat total suporterii. Se mai descarcă oamenii, dar Steaua a avut o atmosferă foarte bună. Nu sunt sălbatici ca alții din alte părți. Ei au fost cel mai bun jucător.”, au fost cuvintele lui Dumitru Dragomir, potrivit GSP.

FCSB - Viking 1-2

FCSB a intrat bine în joc și a deblocat tabela în minutul trei, grație reușitei căpitanului Florinel Coman. Însă, norvegienii au restabilit egalitatea două minute mai târziu, prin Kabran.

Viking a majorat diferența în minutul 35 datorită lui Bjorshol, care a blocat tabela la 1-2. Viking va pleca cu prima șansă în Norvegia unde se va juca pe un teren sintetic.