VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali, sedus de arbitrul de la Viking - FCSB 1-3: „De acum încolo, maghiarii vor fi prietenii și frații mei!”

Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 14:03
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 14:11

Gigi Becali, euforic la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, după victoria FCSB-ului cu Viking, 3-1.

FCSB s-a calificat în grupele unei competiții europene după o pauză de 5 ani. După o înfrângere pe Arena Națională, 1-2, în fața lui Viking, roș-albaștrii au reușit să câștige în Norvegia, 3-1, ultimul gol fiind marcat de Risto Radunovic (30 ani) din penalty, la ultima fază a jocului.

Gigi Becali: „A fost penalty, dar nu-l dădea nimeni!”

Gigi Becali (64 ani) a rămas uimit de vigilența arbitrului Tamas Bognar. Patronul FCSB-ului susține că faza în care Florinel Coman (24 ani) a fost faultat de Sondre Bjørshol (28 ani), în ultimul minut al prelungirilor, a fost dificilă. Iar decizia „centralului” maghiar l-a făcut să-și arate devotamentul pentru poporul ungar.

„De aseară, de acum încolo, maghiarii vor fi prietenii și frații mei. E adevărat că a fost penalty, dar nu-l dădea nimeni. Pentru că a fost foarte întârziat. Mă mir cum l-a văzut. El trebuia să-și întindă privirea spre fază. A fost prea întârziată atingerea. Nu-l dădea nimeni. Era 92 și 20 de secunde, deja trecuse meciul. Se terminase”, a declarat Gigi Becali la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.

Rezumat FCSB - Viking 3-1

Gigi Becali: „Viitorul lui Kovacs va fi strălucit!”

Gigi Becali și-a mai declarat, în direct la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, atașamentul pentru un arbitru cu origini maghiare. Pe 18 aprilie 2020, după FCSB - CFR Cluj 1-0, omul de afaceri își prezenta scuzele în fața lui Istvan Kovacs (37 ani) și îl lăuda pe „centralul” din Carei pentru modul în care a condus partida din Gruia.

„Prima dată, vream să-mi cer iertare lui Kovacs. De 10-15 ani spun că e mare arbitru, dar acum vreau să-mi cer iertare. Am avut suspiciuni, a demonstrat că e și corect. A șters toate suspiciunile. Era un meci esențial pentru viitorul lui. Viitorul lui va fi strălucit. Eu nu mă refer la Mondiale, mă refer la viitorul lui în România. El a demonstrat aseară.

Toți oamenii avem păcate. La un moment dat trebuie să scăpăm de haina veche. El aseară a șters toate păcatele pentru mine. Foarte demn, foarte corect, foarte vigilent, foarte profesionist. Trebuie să-l înțelegem și pe Dan Petrescu. Antrenorii sunt subiectivi.

Orice ar face Kovacs, eu nu mai scot o vorbuliță. A dat doctoratul în fața mea. E doctor. Nu mai scot nicio vorbă în fața lui. Presa a spus că cel mai bun de pe teren a fost Kovacs, a uitat de jucători. Ăia care sunt împotriva mea nu o să mai fie cu FCSB niciodată”, a declarat Gigi Becali la Ora Exactă în Sport, la PRO Arena.