FCSB, acuzată că a influențat arbitrii în meciul cu Viking: „A venit cu 5 pungi de cadouri!” Reclamația norvegienilor

FCSB Viking Conference League FCSB Morten Jensen Conference League
Data publicarii: Sambata 27 August 2022, 11:03
Data actualizarii: Sambata 27 August 2022, 11:04

Antrenorul lui Viking o acuză pe FCSB că a oferit cadouri pentru arbitrii maghiari în returul din playoff-ul Conference League.

FCSB s-a calificat în grupele unei competiții europene după o pauză de 5 ani. După o înfrângere pe Arena Națională, 1-2, în fața lui Viking, roș-albaștrii au reușit să câștige în Norvegia, 3-1, golul decisiv fiind marcat de Risto Radunovic (30 ani) din penalty, la ultima fază a jocului.

Însă, la finalul meciului, Morten Jensen (42 ani) a mărturisit că a văzut un oficial al FCSB-ului care se îndrepta către vestiarul arbitrilor cu 5 pungi de cadouri în mână. Iar aceste imagine l-au făcut pe antrenorul lui Viking să susțină că va reclama acest gest la UEFA.

„Eram pe drumul către vestiarul arbitrilor, chiar în fața zonei mixte, când un reprezentant al lui FCSB a venit cu cinci pungi de cadouri.

Când s-a întors, mai avea doar una singură. Au fost patru arbitri la meci, deci am fost foarte surprins.

Toată lumea cu care am vorbit despre asta crede că a fost un lucru ciudat, așa că probabil le vom face o mică observație celor de la UEFA”, a declarat Jensen, conform presei norvegiene

Rezumat Viking - FCSB 1-3

Gigi Becali, după ce arbitrul a dictat penalty pentru FCSB: „De acum încolo, maghiarii vor fi prietenii și frații mei!”

Gigi Becali (64 ani) a rămas uimit de vigilența arbitrului Tamas Bognar. Patronul FCSB-ului susține că faza în care Florinel Coman (24 ani) a fost faultat de Sondre Bjørshol (28 ani), în ultimul minut al prelungirilor, a fost dificilă. Iar decizia „centralului” maghiar l-a făcut să-și arate devotamentul pentru poporul ungar.

„De aseară, de acum încolo, maghiarii vor fi prietenii și frații mei. E adevărat că a fost penalty, dar nu-l dădea nimeni. Pentru că a fost foarte întârziat. Mă mir cum l-a văzut. El trebuia să-și întindă privirea spre fază. A fost prea întârziată atingerea. Nu-l dădea nimeni. Era 92 și 20 de secunde, deja trecuse meciul. Se terminase”, a declarat Gigi Becali la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.