VIDEO EXCLUSIV Darius Olaru, iertat de Gigi Becali: „Poate cu el în echipă nu ne calificam! Nu îi mai dau drumul să plece!”

Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 12:44
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 13:04

Gigi Becali (64 ani) a vorbit în direct la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, după succesul FCSB-ului cu Viking, 3-1.

FCSB s-a calificat în grupele unei competiții europene după o pauză de 5 ani. După o înfrângere pe Arena Națională, 1-2, în fața lui Viking, roș-albaștrii au reușit să câștige în Norvegia, 3-1, ultimul gol fiind marcat de Risto Radunovic (30 ani) din penalty, la ultima fază a jocului.

Gigi Becali: „Olaru va pleca la o echipă mult mai mare!”

Nicolae Dică (42 ani) nu a putut conta pe Darius Olaru (24 ani) la returul cu Viking. Mijlocașul central a încasat un cartonaș galben în partida anterioară de pe Arena Națională, chiar în minutul 90+5, după ce i-a reproșat arbitrului un fault dictat. Atunci,Gigi Becali (42 ani) și antrenorul FCSB au susținut că Olaru va fi amendat cu 5.000 de euro pentru că s-a eliminat dintr-un meci crucial pentru calificarea în cupele europene. Însă, după succesul din Norvegia, omul de afaceri a mărturisit că jucătorul nu va mai trebui să achite nicio sumă.

„Da, îl iert pentru că Dumnezeu a făcut așa. Poate cu el în echipă nu ne calificam, nu poți să știi. Îl iert de 5.000 de euro, dar nu îi mai dau drumul să plece. Nu pierde. Știi de ce?  Când va pleca, va pleca la o echipă mult mai mare, cu un salariu mult mai mare și va lua salariul pe un an, cât ia acum pe doi ani”, a declarat Gigi Becali la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.

Calificarea în grupele UEFA Conference League îi aduce FCSB-ului în cont aproape 4 milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.

Rezumat FCSB - Viking 3-1