FOTO FC Aktobe - Sepsi 0-1. CALIFICARE! Covăsnenii câștigă la limită în Kazakhstan și obțin ”biletele” pentru play-off

sepsi sfantu gheorghe FC Aktobe Liviu Ciobotariu play-off conference league preliminarii conference league Conference League
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 20:58
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 20:58

Sepsi a învins-o pe Aktobe cu 1-0 și s-a calificat în play-off-ul Conference League cu scorul general de 2-1..

Aktobe - Sepsi 0-1

Minutul 90+7: FINAL DE MECI! Sepsi se califică în play-off-ul UEFA Europa Conference League.

Minutul 90: Partida va fi prelungită cu șase minute!

Minutul 80: Ciobotariu pierde doi jucători importanți. Ștefănescu și Matei ies accidentați și sunt înlocuiți de Gheorghe și Varga.

Minutul 66: GOOOOL Sepsi! Ștefănescu centrează din corner, Păun se înalță, reia cu capul și deschide scorul! Sepsi are 1-0 și este calificată în play-off la acest scor.

Minutul 64: Cosmin Matei își încearcă norocul cu un șut din întoarcere, din interiorul careului. Mingea este respinsă de unul dintre fundașii lui Aktobe.

Minutul 61: Ce ocazie pentru Sepsi! Păun șutează spre poarta adversă din afara careului, dar poartarul lui Aktobe se înalță și reușește să respingă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ!

Minutul 42: Ocazie mare pentru Sepsi! Safranko scapă singur cu portarul, dar Pokatilov iese și respinge. Mingea ajunge la Alimi, care încearcă să marcheze cu o ”scăriță”, dar fără succes. Mingea trece peste poarta lui Aktobe.

Minutul 35: Ocazie pentru Sepsi! Ștefănescu expediază o minge pe spațiul porții adverse, dar Pokatilov reușește să rețină.

Minutul 29: Ocazie Aktobe! China șutează cu stângul din prima, din opt metri, dar Niczuly se întinde și reușește să respingă în corner.

Minutul 17: Sepsi are prima ocazie a meciului! Denis Ciobotariu șutează din afara careului, dar mingea este respinsă de un adversar.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

Aktobe: Pokatilov - Kassym, Iashin, Shomko - China, Raickovic, Strumia, Tanzharikov - Baytana, Elder Santana, Samorodov
Rezerve: Lobantsev, Mambetzhanov - Rudoselskiy, Gadrani, Zhumabek, Kybyray, Niangbo, Filipovic, Ghnayem, Izbassarov, Izotov
Antrenor: Andrey Karpovich

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Păun, Rodriguez - Ștefănescu, Alimi, Matei - Safranko
Rezerve: Moldovan, Gedo - Gheorghe, Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, Nistor, Kallaku, Aganovic, Varga, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Aktobe - Sepsi Sfântu Gheorghe, returul decisiv pentru calificarea în play-off-ul Conference League (după 1-1 în prima manșă), se joacă de la ora 19:00 în Kazashtan și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Este cel mai important meci internațional din istoria clubului din Sfântu Gheorghe, pentru că eventuala accedere în play-off ar însemna cea mai mare performanță din cupele europene pentru Sepsi.

Câștigătoarea dublei manșe va lupta pentru un loc în grupele Conference League cu câștigătoarea din Bodo Glimt - Pyunik Erevan (3-0 pentru norvegieni în tur).

Ce a declarat antrenorul Liviu Ciobotariu înainte de meciul Aktobe - Sepsi

"Miza este calificarea în play-off-ul Conference League. După prima manşă, la noi acasă, în care rezultatul a fost de egalitate, cred că şansele sunt egale pentru ambele formaţii, cu un uşor avantaj pentru echipa Aktobe, care joacă acasă.

Având în vedere că stadionul va fi plin, probabil că echipa va fi susţinută de toţi suporterii. Întâlnim o echipă cu jucători foarte buni, am simţit lucrul ăsta în primul joc disputat acasă.

Bineînţeles că suntem foarte motivaţi să obţinem un rezultat care să ne ducă în turul următor, dar în acelaşi timp suntem conştienţi că întâlnim o echipă puternică.

Va trebui să facem un joc perfect, foarte bun, pentru a spera la o eventuală calificare", a explicat Liviu Ciobotariu, antrenorul lui Sepsi.