VIDEO EXCLUSIV Dawa, înger și demon pentru FCSB! Fundașul preferat al lui Becali a greșit la golurile lui Anderlecht, dar a și marcat

Joyskim Dawa Anderlecht Conference League FCSB Conference League
Data publicarii: Joi 27 Octombrie 2022, 21:36
Data actualizarii: Joi 27 Octombrie 2022, 21:48

Anderlecht - FCSB, duel în grupele Conference League, LIVE pe PRO ARENA și VOYO. Cele mai tari faze sunt pe SPORT.RO.

Anderlecht a intrat în avantaj la pauză, scor 1-0, iar FCSB a revenit de la vestiare decisă să întoarcă rezulatul. Insistența trupei lui Nicole dică a dat roade, iar Compagno a restabilit egalitatea în minutul 59. Belgienii au mai lovit o dată în minutul 75, prin Vertonghen, după o lovitură de colț.

Ambele golurile marcate de cei de belgieni au venit în urma unor erori comise de Dawa, fundașul preferat al lui Becali, în defensivă. La primul gol, fundașul central al FCSB nu a strâns la timp la Verschaeren, iar la golul doi l-a lăsat Vertonghen să lovescă mingea cu capul fără a încerca să-i ia fața fotbalistului belgian.

Dawa și-a mai spălat din păcate în minutul 81, atunci când a reușit să marcheze golul de 2-2, cu abdomenul, după o lovitură de la colț.

Primul „11” trimis de Dică pe teren cu Anderlecht

Nicolae Dică, a efectuat faţă de meciul din tur două schimbări în formula de start pentru partida cu echipa belgiană Anderlecht.

Dică a renunţat la Pantea şi la Rusu, în locul lor fiind titularizaţi Radunovic şi Dumiter.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 2. Valentin Creţu, 5. Joyskim Dawa, 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic - 26. Răzvan Oaidă, 18. Malcom Edjouma, 27. Darius Olaru (căpitan) - 11. David Miculescu, 13. Andrei Dumiter, 10. Octavian Popescu. Antrenor: Nicolae Dică.

La Bucureşti scorul a fost egal, 0-0, acesta fiind singurul punct câştigat de FCSB în grupă.