HJK - Farul Conference League Mihai Aioani Conference League
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 20:25
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 20:30

HJK - Farul Constanța, LIVE - AICI.

Farul Constanța a făcut deplasarea în Finlanda pentru meciul retur cu HJK Helsinki. La pauză, echipa pregătită de Gheorghe Hagi a fost condusă cu 0-1. Radulovic a înscris în minutul 20, după ce în startul partidei i-a fost anulat un gol de tehnologia VAR.

Cum era să o comită Aioani în HJK - Farul (Pro Arena & VOYO)

În minutul 62 al partidei, Mihai Aioani s-a înălțat în urma unei centrăi și a prins mingea la piept, însă a schimbat imediat după balonul, iar Farul era cât pe-aci să mai încaseze un gol.

Aioani s-a aruncat spre minge și a respins din nou balonul, iar faza s-a stins între timp. Portarul campioanei e la a 11-a partidă de când a început sezonul 2023/24.

Echipele de start

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi - Benissan, Lingman, Peltola, Soiri - Hostikka, Keskinen - Radulovic

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean - Munteanu, Rivaldinho, Budescu

HJK - Farul, înainte de meciul direct

Echipa lui Gică Hagi pleacă favorită după ce în turul de la Ovidiu s-a impus cu 2-1. Chiar dacă "Regele" nu îi mai are pe Denis Alibec și Andrei Borza, venirea atacantului Louis Munteanu a adus un mare plus în jocul echipei, iar forma sa excepțională s-a văzut în partida de campionat cu Universitatea Craiova, 2-0, într-o confruntare din etapa a șaptea a Superligii.

"E cel mai bun număr nouă din România!", spunea Hagi, duminică seara, imediat după încleștarea în care Munteanu, jucător care aparține de Fiorentina, a reușit o dublă. Primul gol a fost înscris ca un veritabil atacant de careu, după o centrare din flancul stâng, iar al doilea gol a fost o capodoperă.