"Senzațional!" Ilie Dumitrescu a rămas profund impresionat de un jucător de la Farul

Ilie Dumitrescu Conference League HJK - Farul Conference League Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 20:07
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 20:06

HJK - Farul Constanța, LIVE - AICI.

Farul Constanța a făcut deplasarea în Finlanda pentru meciul retur cu HJK Helsinki. La pauză, echipa pregătită de Gheorghe Hagi a fost condusă cu 0-1. Radulovic a înscris în minutul 20, după ce în startul partidei i-a fost anulat un gol de tehnologia VAR.

Ilie Dumitrescu a spus la pauza meciului că Farul Constanța a avut două faze „senzaționale” grație lui Constantin Budescu, fotbalistul care a semnat cu campioana României în această fereastră de transferuri.

De asemenea, fostul internațional român a mai precizat că formația dirijată de Gheorghe Hagi a evoluat mult mai bine după ce HJK Helsinki a reușit în cele din urmă să înscrie în poarta lui Aioani.

„Am văzut pe construcție multe greșeli. La ultima pasă, la Farul. Cu siguranță, au fost și două execuții senzaționale, cornere bătute de Budescu. Au fost două situații importante. Farul a mers mai bine după ce a încasat gol”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi - Benissan, Lingman, Peltola, Soiri - Hostikka, Keskinen - Radulovic
  • Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean - Munteanu, Rivaldinho, Budescu

HJK - Farul, înainte de meciul direct

Echipa lui Gică Hagi pleacă favorită după ce în turul de la Ovidiu s-a impus cu 2-1. Chiar dacă "Regele" nu îi mai are pe Denis Alibec și Andrei Borza, venirea atacantului Louis Munteanu a adus un mare plus în jocul echipei, iar forma sa excepțională s-a văzut în partida de campionat cu Universitatea Craiova, 2-0, într-o confruntare din etapa a șaptea a Superligii.

"E cel mai bun număr nouă din România!", spunea Hagi, duminică seara, imediat după încleștarea în care Munteanu, jucător care aparține de Fiorentina, a reușit o dublă. Primul gol a fost înscris ca un veritabil atacant de careu, după o centrare din flancul stâng, iar al doilea gol a fost o capodoperă.