"Nu e ușor!" Viorel Moldovan știe cine a fost pericolul #1 pentru Farul

HJK - Farul Conference League Viorel Moldovan Conference League Viorel Moldovan
Data publicarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 08:46
Data actualizarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 08:45

HJK - Farul 2-0 (Pro Arena & VOYO) și Bodo/Glimt - Sepsi 3-2 (LIVE TEXT) au fost meciurile din returul play-off-ului Conference League.

Farul Constanța și Sepsi OSK au ratat calificarea în grupele UEFA Europa Conference League, după ce au fost învinse de HJK Helsinki, respectiv Bodo/Glimt, în dublă manșă, în play-off.

Viorel Moldovan a vorbit după meciul constănțenilor despre Bojan Radulovic, nouarul finlandezilor care a reușit o „dublă” la Helsinki și i-a asigurat lui HJK accederea în grupele Conference League.

Fostul internațional român a remarcat faptul că Bojan Radulovic e un atacant cu clasă, mai ales că sârbul cotat la 450.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, a reușit să marcheze de 14 ori în campionatul Finlandei în 18 meciuri din acest sezon.

„Un om care dă gol 14 goluri în 18 meciuri are o calitate. La cum duc ei mingea, o duc în faţă. Doar să o bagi în poartă. Mi-a plăcut golul acela cu capul, anulat. L-a dat frumos, pe contre-pied, a scăpat de marcajul lui Artean, după care dă cu capul. Nu e uşor”, a spus Viorel Moldovan, potrivit OrangeSport.

Echipele de start

• HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi - Benissan, Lingman, Peltola, Soiri - Hostikka, Keskinen - Radulovic
  • Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean - Munteanu, Rivaldinho, Budescu

Farul & Sepsi au ratat calificarea în grupe

Sepsi OSK a pierdut cu Bodo/Glimt cu 2-3. Sorii (minutul 24) și Pellegrino (minutul 29, minutul 100) au înscris pentru norvegieni, în timp ce Alimi (minutul 42) și Varga (minutul 46) au punctat pentru covăsneni.

De cealaltă parte, Farul Constanța a plecat învinsă de la finlandezi. HJK Helsinki s-a impus cu 2-0, grație lui Radulovic, care a reușit să înscrie în două rânduri (minutul 20, minutul 70).

VIDEO Rezumat HJK Helsinki - Farul Constanța (31/08/2023)