CSKA 1948 Sofia - FCSB 0-1. Victorie scurtă în Bulgaria: Florinel Coman, din nou decisiv!

ȚSKA 1948 Sofia - FCSB Elias Charalambous FCSB UEFA Europa Conference League Conference League
Data publicarii: Miercuri 26 Iulie 2023, 22:27
Data actualizarii: Miercuri 26 Iulie 2023, 22:27

FCSB a câștigat prima manșă cu CSKA 1948 Sofia, scor 1-0, în turul 2 preliminar din Conference League.

CSKA 1948 Sofia - FCSB 0-1

Unicul gol al meciului a fost reușit de Florinel Coman, în minutul 28, după o acțiune construită de Andrei Cordea și Darius Olaru.

Returul dintre FCSB și CSKA 1948 Sofia se va juca la București, pe Arcul de Triumf, joi, 3 august, de la ora 21:30. Învingătoarea se califică în turul 3 și se va duela cu danezii de la Nordsjaelland.

Minutul 90+9: Final! FCSB învinge CSKA 1948 Sofia, scor 1-0.

Minutul 90+8: Bulgarii expediază un nou șut pe poartă din afara careului, dar Târnovanu e la post.

Minutul 90: 9 minute suplimentare.

Minutul 90: O nouă ocazie a bulgarilor! Thalis șutează periculos din careu, dar Târnovanu se întinde și prinde.

Minutul 84: Ocazie CSKA 1948! Târnovanu ezită să iasă la o lovitură liberă a bulgarilor, mingea se plimbă prin careul lui FCSB, iar Vutov nu reușește să trimită cu capul spre poartă.

Minutul 77: Instalația de nocturnă este din nou funcțională, iar partida se reia.

Minutul 73: Meciul este întrerupt! Instalația de nocturnă a cedat parțial. Arbitrul italian Luca Pairetto stă de vorbă cu oficialii celor două cluburi.

Minutul 71: Ocazie CSKA 1948! Heliton trimite peste poartă după un corner.

Minutul 65: Ocazie CSKA 1948! Vali Crețu, abia intrat pe teren în locul lui Ovidiu Popescu, pasează total greșit în spate, unde se afla Vutov, iar bulgarii scapă pe contraatac. Gazdele întârzie finalizarea, iar Târnovanu intervine excelent la șutul gazdelor.

Minutul 52: Ocazie FCSB! Florinel Coman avansează în flancul stâng, intră în interior și șutează puțin pe lângă poarta bulgarilor.

Minutul 46: Start în repriza secundă! Dublă schimbare la FCSB: ies Alexandru Băluță și Andrei Cordea, intră Octavian Popescu și Malcom Edjouma.

Minutul 45+2: Pauză la Sofia! FCSB conduce cu 1-0 grație golului marcat de Florinel Coman.

Minutul 37: Ocazie CSKA 1948! Ovidiu Popescu e depășit foarte ușor de Pedrinho, care centrează în forță în fața porții. Mingea este deviată de Dawa și trece foarte aproape de Kjartansson, care aștepta în careul mic.

Minutul 36: Ocazie FCSB! Darius Olaru șutează de la 25 de metri, iar mingea trece foarte aproape de bara lui Naumov.

Minutul 28: GOL FCSB! Florinel Coman deschide scorul la Sofia. Darius Olaru, găsit liber de Andrei Cordea în flancul stâng, trimite pe poartă din careu, portarul Naumov se întinde și respinge direct la Florinel Coman, care e pe fază și trimite mingea în poartă din 10 metri.

Minutul 20: Alexandru Băluță încasează un cartonaș galben după un fault din spate asupra lui Pedrinho.

Minutul 17: Ocazie FCSB! Adrian Șut trimite pe spațiul porții de la aproximativ 25 de metri, dar Naumov reușește să respingă.

Minutul 7: Florinel Coman expediază un șut de la mare distanță, însă mingea trece pe lângă poarta bulgarilor.

• Antrenor: Elias Charalambous

FCSB a picat în al doilea tur preliminar cu echipa din Bulgaria, CSKA 1948 Sofia. Manșa tur e miercuri, 26 iulie, de la ora 20:30, în timp ce returul va fi o săptămână mai târziu, joi, 3 august, de la ora 21:30.

CSKA 1948 Sofia a încheiat sezonul precedent pe locul trei cu 64 de puncte. După 35 de etape disputate în primul eșalon al Bulgariei, clubul a înregistrat 17 victorii, 13 rezulttate de egalitate și cinci înfrângeri.

De cealaltă parte, FCSB a terminat ediția 2022/23 a Superligii României pe locul doi cu 46 de puncte. După 10 etape disputate în play-off-ul campionatului, echipa lui Elias Charalambous a obținut cinci victorii, două remize și trei eșecuri.

În această fereastră de transferuri, bulgarii au adus la echipă 11 jucători și au promovat doi juniori de la echipa a doua. FCSB, în schimb, a realizat doar patru mutări în perioada curentă de mercato.