CSKA Sofia și-a demis antrenorul, după ce Liviu Ciobotariu & Co. au învins echipa cu 2-0 în UECL

CSKA Sofia Liviu Ciobotariu Sasa Ilic Sepsi OSK UEFA Europa Conference League Campionate externe
Data publicarii: Sambata 29 Iulie 2023, 16:27
Data actualizarii: Sambata 29 Iulie 2023, 16:27

Sepsi OSK a reușit să o învingă pe CSKA Sofia în al doilea tur preliminar Conference League cu 2-0.

Cele două echipe s-au duelat în manșa tur pe stadionul „Balgaraska Armija” din Sofia. Sepsi OSK a făcut spectacol, iar în repriza a doua Păun și Varga au marcat două goluri și au adus victoria pentru covăsneni.

Publicația sportal.bg a anunțat că Sasa Ilic, antrenorul principal al lui CSKA Sofia, a fost demis, alături de asistenții Velicko Kaplanovic, Milorad Pekovic, Darko Obradovic și Slobodan Milinkovic.

„Conducerea lui CSKA Sofia a decis să schimbe staff-ul echipei”, au scris jurnaliștii bulgari.

Sasa Ilic a preluat-o pe CSKA Sofia în iunie 2022 și de atunci a bifat 44 de apariții la cârma bulgarilor și a înregistrat o medie de 2.20 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialiate Transfermarkt.

CKSA Sofia - Sepsi OSK 0-2

Nicolae Păun (minutul 68) și Roland Varga (minutul 81) au destabilizat apărarea adversă și au adus o victorie mare pentru formația dirijată de Liviu Ciobotariu, fiind pe cale să îi elimine pe bulgari din preliminariile UEFA Europa Conference League.

Pentru Sepsi OSK urmează partida din campionatul României cu Dinamo București de luni, 31 iulie, programată la ora 21:30. Returul cu CSKA Sofia e stabilit joi, 3 august, de la ora 20:00. Ambele partide vor fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.