Câți bani încasează CFR Cluj, FCSB și Universitatea Craiova după ce s-au calificat în play-off-ul Conference League

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 12 August 2022, 08:19
Data actualizarii: Vineri 12 August 2022, 08:24

România are trei reprezentante în play-off-ul UEFA Europa Conference League.

CFR Cluj, FCSB și Universitatea Craiova și-au asigurat prezența în penultima fază a preliminariilor UEFA Europa Conference League, după ce s-au impus în meciurile cu Șahtior Soligorsk, scor 1-0, Dunajska Streda, scor 1-0 și respectiv Zorya Lugansk, scor 3-0.

Câți bani primesc CFR Cluj, FCSB și Universitatea Craiova după calificarea în play-off-ul Conference League

Premiile în bani devin mai consistente din această fază a competiției, fiind extrem de apropiată de grupe. Astfel, cluburile care au reușit să ajungă până în play-off-ul UEFA Europa Conference League au garantați 750.000 de euro

Următorul pas, calificarea în grupele competiției, este remunerat cu 2.94 milioane de euro, sumă importantă pentru cluburile românești. Fiecare victorie din grupe este plătită cu 500.000 de euro, în timp ce 166.000 de euro se încasează în cazul unei remize. Echipa care câștigă grupa primește 650.000 de euro, în timp ce ocupanta locului secund primește 325.000 de euro

Gruparea calificată în șaisprezecimi primește încă 300.000 de euro, iar o calificare în optimi este remunerată cu 600.000 de euro. Sferturile de finală sunt premiate cu un milion de euro, în timp ce pentru semifinale suma se dublează, ajungând la două milioane de euro. Câștigătoarea competiției primește 5 milioane de euro, în timp ce echipa învinsă ia 3 milioane de euro

Cu cine se duelează echipele românești în play-off-ul Conference League

Campioana României s-a calificat datorită golului marcat de Jefte Betancor, în minutul 37, iar în play-off se va duela cu Maribor, echipă eliminată din turul al treilea al preliminariilor Europa League. FCSB va da peste norvegienii de la Viking, în timp ce echipa lui Mirel Rădoi se va duela cu Hapoel Beer Sheva