Șocuri în Conference League: o echipă din Malta și una din Liechtenstein s-au calificat în play-off: cote de 11 și 15

hamrun spartans Conference League Konyaspor Levski Sofia Vaduz Conference League
Data publicarii: Vineri 12 August 2022, 00:27
Data actualizarii: Vineri 12 August 2022, 00:55

Joi s-au disputat manșele secunde din turul 3 preliminar al Conference League, iar două dintre rezultate sunt total surprinzătoare.

Levski Sofia, ocupanta locului 4 în precedentul sezon din Bulgaria, a fost eliminată de Hamrun Spartans FC, formație din Malta, care a încheiat pe poziția a treia în campionatul intern.

Maltezii de la Hamrun Spartans au eliminat Levski Sofia și sunt în play-off-ul Conference League

Deși a câștigat partida tur, din deplasare, scor 1-0, Levski a cedat pe teren propriu: a fost 2-1 pentru maltezi în timpul regulamentar, care ulterior au reușit să câștige la loviturile de departajare, unde nu au ratat niciun penalty (4-1 d.l.d).

Deși statisticile UEFA arată că Levski a fost echipa mai periculoasă, jocul s-a încins pe final. Hamrun a deschis scorul în minutul 78, prin Guillaumier, însă Levski a reușit să egaleze în minutul 90+1, prin brazilianul Tsunami. Maltezii au împins meciul în prelungiri la faza imediat următore, când Camenzuli a marcat.

Partida de la Sofia a fost arbitrată de Istvan Kovacs, iar la formația malteză Hamrun Spartans a jucat din minutul 118 mijlocașul elvețian Matteo Fedele (30 de ani), cel care a evolut pentru Universitatea Craiova în perioadele august 2018 - iunie 2019 și februarie 2021 - ianuarie 2022.

• 15 era cota la casele de pariuri pentru o victorie a lui Hamrun Spartans în Bulgaria
  • 3,6 milioane de euro este suma la care evaluat lotul lui Hamrun Spartans de Transfermarkt, spre deosebire de cele 10,8 milioane ale lui Levski
  • În play-off-ul Conference League, Hamrun Spartans va înfrunta Partizan Belgrad. Sârbii au fost eliminați și ei surprinzător în turul 3 preliminar din Europa League după 3-4 la general cu AEK Larnaca.
  • Anterior, Hamrun Spartans a eliminat în Conference League formațiile Alashkert (Armenia | 4-2, la general) și Velez Mostar (Bosnia și Herțegovina | (2-0, la general).

Konyaspor, echipa lui Guilherme, eliminată din Conference League de câștigătoarea Cupei din Liechtenstein

O altă surpriză majoră s-a consemnat în duelul Konyaspor - Vaduz. După 1-1 în partida din Liechtenstein, ocupanta locului 3 în ultimul sezon din Turcia s-a făcut de râs pe teren propriu, pierzând cu 2-4.

Guilherme, fostul fundaș de la Petrolul sau FCSB, a deschis scorul pentru Konyaspor în minutul 18, din penalty, însă Vaduz a trecut în avantaj până la pauză grație golurilor marcate de Sasere (28) și Sutter (31). În repriza a doua, oaspeții au mai marcat de două ori, prin Cicek (67) și Gasser (89), iar Hadziahmetovic (94) a reușit pe final doar un gol al consolării pentru turci.

Deși reprezintă statul Liechtenstein, Vaduz evoluează în liga a doua din Elveția, unde anul trecut a încheiat pe locul 4. Totuși, echipa s-a calificat în Conference League din postura de câștigătoare a Cupei din Liechtenstein, competiție în care a jucat doar trei meciuri!