FOTO ȘI VIDEO Ca într-o vedere. Imagini spectaculoase cu baza de antrenament a adversarei FCSB-ului din Conference League

FCSB Conference League FCSB - Dunajska Streda Gigi Becali Nicolae Dica Conference League
Data publicarii: Marti 02 August 2022, 19:44
Data actualizarii: Marti 02 August 2022, 19:42

FCSB va juca cu Dunajska Streda în calificările pentru Conference League.

Clubul care a terminat pe locul patru în stagiunea recent încheiată a campionatului slovac deține o bază remarcabilă în orașul căruia îi poartă și numele. În momentul de față, Dunajska Streda se află pe prima poziție cu 7 puncte obținute în trei etape.

FCSB va juca miercuri, 3 august, manșa tur cu slovacii, de la ora 21:30. "Roș-albaștrii" au trecut de Saburtalo Tbilisi în turul doi preliminar al Conference League cu 4-3 la general, după ce în tur au pierdut cu 1-0, iar în retur au învins gruparea cu 4-2 pe Arena Națională.

FCSB - Saburtalo Tbilisi 4-2

Partida de pe Arena Națională a reprezentat debutul lui Nicolae Dică ca antrenor la FCSB, fiind al doilea mandat al tehnicianului la echipa la care a evoluat și ca jucător.

Golul a venit în minutul 44, când Dawa a marcat dintr-o lovitură cu capul, în urma unui corner. Avantajul a fost mărit prin reușita superbă a lui Edjouma din minutul 56.

Oaspeții au redus diferența în minutul 69, Goshteliani reușind să marcheze cu capul. După 8 minute, Tabatadze a restabilit egalitatea și erau în avantaj la general, scor 3-2.

Aflat în postura de căpitan după plecarea lui Florin Tănase, Florinel Coman și-a trecut numele pe tabela marcatorilor în minutul 79, iar cu două minute înaintea terminării timpului regulamentar, Cordea a obținut un penaly, transformat impecabil de Risto Radunovic.