Bogdan Stelea a estimat în procente ce șanse are FCSB să o elimine pe Saburtalo

Bogdan Stelea Conference League FCSB Saburtalo - FCSB Conference League
Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 21:31
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 22:19

Fostul mare portar al Generației de Aur a analizat șansele echipelor din România în Conference League.

FCSB a cedat manșa întâi din turul II preliminar al Conference League, scor 0-1, joi seara, în Georgia, cu Saburtalo. Cu un joc palid în prima repriză, echipa lui Toni Petrea a pus în pericol poarta gruzinilor abia în actul secund.

Stelea susține că vicecampioana are doar 40 la sută șanse de a promova în turul următor.

Stelea: "FCSB, 40 la sută șanse de calificare"

”Nu trebuie să ne facem probleme că nu se va califica CFR-ul. Ne facem probleme și cu echipe din Andorra, dar la 3-0 nu trebuie să ne facem probleme. Sepsi, la fel. Au fost conduși cu 1-0, dar au revenit și au dat trei goluri.

La celelalte două, calificarea este în aer. La FCSB cel puțin, la ce am văzut, la cât de implicați și agresivi sunt și la cum au dominat cei de la Saburtalo.. E adevărat, FCSB a avut ocazii, dar e o calificare deschisă. Cred că FCSB are șanse 40% la calificare.

La Craiova cred că sunt șanse 50-50. Faptul că joci acasă, de multe ori, se poate întoarce împotriva ta. Normal ar fi să îi ajute că joacă acasă, dar depinde cum încep meciul și cât de repede pot să dea gol”, a declarat Bogdan Stelea potrivit Digi Sport.

Saburtalo - FCSB 1-0

Saburtalo a fost echipa cu inițiativa încă din startul meciului, când Sikharulidze și Gocholeishvili au adus pericol la poarta lui Târnovanu. Prima șansă a lui FCSB a venit abia în minutul 26, când Cordea a avut un șut blocat.

Cu o apărare depășită de multe ori, în special în flancuri, FCSB s-a văzut condusă din minutul 51, când Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din marginea careului, pe jos, la care Târnovanu nu a putut interveni. În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu a comis o gafă uriașă, trimițând direct la un adversar în propriul careu, însă FCSB a scăpat cu fața curată, iar scorul pauzei a fost 1-0 pentru Saburtalo.

Partea secundă a început furtunos, cu ocazii mari de ambele părți. Târnovanu a intervenit excelent în mai multe rânduri, în timp ce Cordea și Coman, care a nimerit și bara, au avut cele mai mari șanse de a înscrie din tabăra vicecampioanei României. Ambele formații puteau înscrie în partea secundă, însă s-a încheiat 1-0 pentru Saburtalo, iar calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi, 28 iulie, de la 20:30.

VIDEO Gigi Becali, după Saburtalo - FCSB 1-0