VIDEO EXCLUSIV Tânărul antrenor pe care pariază Victor Pițurcă: „Îi văd un viitor foarte bun!”

Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 20:52
Data actualizarii: Sambata 23 Iulie 2022, 00:42

Victor Pițurcă (66 de ani) este convins că unul dintre „elevii” săi va avea un viitor foarte bun în antrenorat.

Pițurcă și-a dorit s-o antreneze pe Inter. Și-a luat gândul, dar simte că un alt român o să ajungă acolo, după Mircea Lucescu.

Pițurcă nu ratează niciun meci al lui Inter. Cristi Chivu a câștigat Liga Campionilor cu Mourinho la Inter. Între timp, Chivu a devenit antrenor și e campion cu echipa de tineret a lui Inter.

„Îi văd un viitor foarte bun lui Cristi Chivu. Eu sunt fan Inter Milano și i-am zis lucrul ăsta. Băi, eu am visat să ajung antrenor la Inter, nu am avut nici șansă, sper că tu, pe care te-am antrenat, să ajungi antrenorul lui Inter”, a dezvăluit Victor Pițurcă la PRO ARENA, în emisiunea „Ora exactă în sport”.

Cristi Chivu, campion cu Inter Primavera

Pentru Cristi Chivu a fost primul trofeu ca antrenor. Fostul căpitan al naționalei României antrenează la grupele de juniori ale lui Inter din 2018, iar în vara anului trecut a preluat formația U19.

• Chivu a evoluat la Inter în perioada 2007-2014
  • A jucat 115 partide și a înscris trei goluri
  • 75 de selecții a strâns în naționala României
  • 26 octombrie e ziua în care va împlini 42 de ani
  • 1,84 m e înălțimea fostului fotbalist care putea juca fundaș stânga, fundaș central și mijlocaș defensiv

În finala play-off-ului, echipa lui Chivu a învins AS Roma, scor 2-1, după prelungiri. Finala s-a disputat la Reggio Emilia, pe stadionul lui Sassuolo, iar AS Roma, câștigătoarea sezonului regulat, a deschis scorul în minutul 70, prin fundașul spaniol Javier Vicario.

Inter a trimis meciul în prelungiri grație reușitei mijlocașului Cesare Casadei, din minutul 81. Golul victoriei a fost înscris de mijlocașul bulgar Nikola Iliev, în minutul 97. Decarul nerazzurilor a pătruns excelent în careu, a fentat un adversar și a finalizat cu un șut în forță.