Reacția presei din Georgia, după Saburtalo - FCSB 1-0: "Să fim sinceri, mulțumim!"

saburtalo Conference League FCSB Georgia Conference League
Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 10:09
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 10:17

Saburtalo Tbilisi a învins FCSB, scor 1-0, în turul 2 preliminar din Conference League, iar calificarea se va decide în manșa secundă de la București.

Levan Nonikashvili a înscris unicul gol al meciului, în minutul 41, cu un șut din afara careului care l-a surprins pe Ștefan Târnovanu. FCSB a avut o prestație modestă și a fost salvată în repriza secundă de tânărul portar, care a avut câteva intervenții excelente.

Reacție presei din Georgia, după Saburtalo - FCSB 1-0: "Să fim sinceri, mulțumim!"

După meci, presa din Georgia a fost surprinsă plăcut de victoria lui Saburtalo și a ținut să felicite echipa lui Lasha Nozadze, de la care se "așteptau cel mai puțin" să facă un astfel de rezultat.

"Saburtalo a dominat pe parcursul meciului, controlând jocul. Cele mai multe atacuri ale echipei din Tbilisi au venit din flancul drept, fundașul Giorgi Gocholeishvili făcând un meci senzațional, cu mai multe pătrunderi care au produs pericol la poarta adversarilor. În minutul 50, echipa lui Lasha Nozadze a pornit pe un contraatac, iar  Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din afara careului.

Și repriza secundă a fost controlată de Saburtalo. În minutul 55, Levan Nonikashvili a surprins mai mulți adversari și l-a lăsat pe Sikharulidze față în față cu portarul, însă experimentatul atacant nu a putut marca.

Pe scurt, Saburtalo a învins o echipă puternică din România și ne-a oferit o surpriză. Să fim sinceri: spre deosebire de alte echipe din Georgia, am fost încântați de cea de la care ne așteptam cel mai puțin. Mulțumim!", a scris publicația Sportall, din Georgia.

În ceea ce privește echipele din Georgia, campioana Dinamo Batumi a fost eliminată din Liga Campionilor, iar în turul 2 preliminar din Conference League a pierdut clar contra lui Lech Poznan, 5-0. Tot în această competiție, Dinamo Tbilisi și Dila Gori au fost eliminate încă din primul tur de formațiile Paide, din Estonia, respectiv KuPS, din Finlanda.

Returul dintre FCSB și Saburtalo Tbilisi este programat joi, 28 iulie, de la ora 20:30, pe Arena Națională.

În cazul în care va elimina Saburtalo, FCSB se va califica în turul 3 preliminar din Conference League și va întâlni învingătoarea din duelul Vikingur - Dunajska Streda. În tur, slovacii s-au impus cu 2-0.