VIDEO EXCLUSIV "A fost o săptămână complicată". Ce a declarat Yuri Matias după victoria cu Slavia Praga și cui a dedicat golul

Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 22:08
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 22:38

CFR Cluj a învins-o pe Slavia Praga, scor 2-0, în runda a patra din grupa G a Conference League, iar campioana României ocupă prima poziție.

Campioana României a sacrificat spectacolul şi a arătat pragmatism, câştigând în faţa celei mai valoroase echipe din grupă prin golurile marcate de Ciprian Deac (minutul 11 - penalty), Yuri Matias (minutul 85).

Meciul a fost întrerupt circa 14 minute în prima repriză, după ce unui spectator i s-a făcut rău în minutul 27. Ambulanţa a intervenit, iar suporterului i-a fost acordat primul ajutor în tribună, după care fost coborât cu targa şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

După acest succes, CFR Cluj devine favorită la calificarea în faza următoare, mai având de jucat în deplasare cu Sivasspor (27 octombrie) şi acasă cu Ballkani (3 noiembrie).

Ce a declarat Yuri Matias după CFR Cluj - Slavia Praga 2 - 0

"Nu pot să spun că a fost ușor, dar acum nu au mai avut atât de multe ocazii. Acasă au jucat mult mai bine. Eu lucrez foarte mult la faze fixe, la faze de genul acesta, cu capul. Vreau să îmi ajut echipa.

Am făcut o treabă foarte bună, am câștigat două meciuri la rând cu cea mai bună echipă din grupă. Vreau să dedic acest gol pentru Pisică, pentru el.

Mulțumesc fanilor care ne-au susținut până în ultimul minut. Am fost foarte concentrați, cu mintea doar la meci. Acum ne gândim la partida următoare, este cel mai important. A fost o săptămână complicată, am vrut să câștigăm la UTA", a declarat Yuri la finalul partidei pentru PRO TV