CFR Cluj, prima în grupă și încă o lovitură financiară! Cum arată clasamentul + programul campioanei României

CFR Cluj Conference League Slavia Praga Conference League
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 22:05
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 22:06

CFR Cluj a învins-o pe Slavia Praga, scor 2-0, în runda a patra din grupa G a Conference League, iar campioana României ocupă prima poziție.

Ciprian Deac, în minutul 11, din penalty, și Yuri Matias, în minutul 84, după un corner, au marcat pentru CFR Cluj într-o partidă în care Slavia Praga a fost mult mai periculoasă, însă ardelenii au dat dovadă de pragmatism și o eficiență remarcabilă.

CFR Cluj, locul 1 și încă 500.000 de euro

Grație acestei victorii, CFR Cluj ocupă primul loc în grupa G, cu 7 puncte, distanțându-se la trei lungimi de Slavia Praga. Echipa lui Dan Petrescu așteaptă acum duelul dintre FC Ballkani și Sivasspor, care începe la 22:00, pentru a cunoaște clasamentul după finalul rundei.

Următoarele două etape din grupe, ultimele, se vor disputa pe 27 octombrie și 4 noiembrie, când CFR Cluj le va înfrunta pe Sivasspor, în deplasare, respectiv FC Ballkani, pe teren propriu.

Prima clasată din grupă se califică direct în optimile de finală ale Conference League, în timp ce a doua va merge în 16-imi, unde va înfrunta o formație care a încheiat pe locul 3 într-o grupă din Europa League.

După victoria cu Slavia Praga, CFR Cluj și-a asigurat încă 500.000 de euro în conturi, sumă care este acordată de UEFA pentru fiecare triumf al unei echipe în grupele Conference League.

Având în vedere că are 7 puncte (două victorii, un egal, un eșec), campioana României a obținut deja suma de 1.166.000 de euro, premiu doar pentru rezultatele din grupă.

Clasament grupa G din Conference League

• 1. CFR Cluj - 7p
  • 2. Slavia Praga - 4p
  • 3. FC Ballkani - 4p *
  • 4. Sivasspor - 4p *

* FC Ballkani și Sivasspor au un meci mai puțin. Ele se înfruntă în meci direct, în această seară, de la 22:00.