VIDEO EXCLUSIV "A fost ceva rușinos!". FCSB, pusă la zid după eșecul cu Saburtalo: strategia nocivă a vicecampioanei României

Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 11:28
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 11:46

FCSB a pierdut în primul meci, scor 0-1, din dubla cu Saburtalo din turul doi preliminar din Conference League.

Prestația vicecampioanei României a fost una rușinoasă, iar scorul ar fi putut căpăta proporții și mai mari, dacă Ștefan Târnovanu nu ar fi avut câteva intervenții importante.

Într-o intervenție telefonică la "Ora Exactă în Sport", Helmuth Duckadam a vorbit despre prestația jucătorilor de la FCSB, explicând și care sunt punctele slabe pe care le are echipa.

"Nu m-am așteptat ca echipa din Georgia să joace atât de bine, iar FCSB să joace atât de prost. Nici măcar nu pot să spun că a jucat slab, au fost jucătorii care nici măcar nu au contat. Ovidiu Popescu a fost jenant, nu știu ce se întâmplă acolo. Îmi e mare teamă că vor avea probleme la meciul retur și nu știu dacă se vor califica. Să te domine o echipă care este locul cinci în Georgia în asemenea hal, să fie Târnovanu cel mai bun jucător de pe teren... a fost ceva rușinos. De ani de zile nu au joc de echipă, acest lucru se datorează faptului că jucătorii își doresc să iasă în evidență pentru a prinde cât mai repede un transfer în străinătate. E și greșeala patronului care le ridică foarte mult valoarea și ei chiar cred.

Punctul slab de la FCSB, în opinia lui Helmuth Duckadam

Niciodată, nu se va retrage. Acest lucru îi place, m-a surprins doar că a zis că va sta de vorbă cu jucătorii. Dacă patronul ajunge să discute cu echipa, atunci antrenorul ce rol mai are? E doar un om din organigramă. De ce să ne mai mirăm că jucătorii au acestă atitudine, când au linie directă cu patronul?", a declarat Helmuth Duckadam la PRO ARENA.

Saburtalo - FCSB 1-0

Saburtalo a fost echipa cu inițiativa încă din startul meciului, când Sikharulidze și Gocholeishvili au adus pericol la poarta lui Târnovanu. Prima șansă a lui FCSB a venit abia în minutul 26, când Cordea a avut un șut blocat.

Cu o apărare depășită de multe ori, în special în flancuri, FCSB s-a văzut condusă din minutul 51, când Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din marginea careului, pe jos, la care Târnovanu nu a putut interveni.

În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu a comis o gafă uriașă, trimițând direct la un adversar în propriul careu, însă FCSB a scăpat cu fața curată, iar scorul pauzei a fost 1-0 pentru Saburtalo.

Partea secundă a început furtunos, cu ocazii mari de ambele părți. Târnovanu a intervenit excelent în mai multe rânduri, în timp ce Cordea și Coman, care a nimerit și bara, au avut cele mai mari șanse de a înscrie din tabăra vicecampioanei României.

Ambele formații puteau înscrie în partea secundă, însă s-a încheiat 1-0 pentru Saburtalo, iar calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi, 28 iulie, de la 20:30.