Prima reacție a lui Toni Petrea, după eșecul lui FCSB din Georgia

FCSB Conference League Georgia saburtalo tbilisi Toni Petrea Conference League
Data publicarii: Vineri 22 Iulie 2022, 08:32
Data actualizarii: Vineri 22 Iulie 2022, 08:32

FCSB a pierdut meciul tur cu Saburtalo, la Tbilisi, scor 0-1, în manșa tur din runda a doua preliminară a Conference League.

Vicecampioana României a avut o evoluție modestă și putea chiar să încaseze mai multe goluri la Tbilisi, însă Ștefan Târnovanu a făcut o a doua repriză excelentă, având mai multe intervenții salvatoare.

La conferința de presă de după meci, Toni Petrea s-a arătat dezamăgit de evoluția jucătorilor săi și a atras atenția că FCSB poate rata calificarea în turul 3 preliminar din Conference League.

Petrea a amintit de meciul bun făcut de Saburtalo în ultima deplasare europeană. Georgienii au învins Partizani Tirana, în Albania, scor 1-0, astfel că a trimis duelul în prelungiri, iar ulterior la penalty-uri, unde s-au impus.

"Pentru noi s-a dovedit a fi un meci dificil, nu ne așteptam la o astfel de desfășurare a evenimentelor. A fost foarte greu. Sunt dezamăgit. Și returul va dificil pentru că Saburtalo a făcut, de asemenea, un meci bun în Albania.

Va trebui să fim mult mai concentrați. Dacă nu, nu ne vom califica în turul următor. Adversarii au jucat bine, au pus presiune, astfel că de multe ori ne-a fost greu să ieșim din situațiile respective.

Avem resursele necesare și putem trece peste acest hop, dar va trebui să muncim foarte mult", a spus Toni Petrea, potrivit Sportall.

Returul dintre FCSB și Saburtalo Tbilisi este programat joi, 28 iulie, de la ora 20:30, pe Arena Națională.

În cazul în care va elimina Saburtalo, FCSB se va califica în turul 3 preliminar din Conference League și va întâlni învingătoarea din duelul Vikingur - Dunajska Streda. În tur, slovacii s-au impus cu 2-0.