„La revedere, Maroc!” Reacția presei din Franța după calificarea „Cocoșului galic” în finala Campionatului Mondial din Qatar

Franta - Maroc Campionatul Mondial Presa din Franta qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 23:25
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 23:26

Selecționata lui Didier Deschamps se va întâlni cu Argentina în finala Campionatului Mondial, programată duminică, 18 decembrie, de la ora 17:00. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro!

Franța a trecut de semifinale după ce a fost în anumite porțiuni ale jocului controlată de Maroc. Theo Hernandez și Kolo Muani s-au impus pe tabelă și au securizat a doua calificare consecutivă a „Cocoșului galic” în finala Campionatului Mondial, de data aceasta organizat în Qatar.

SO FOOT: La revedere, Maroc, salutare finală! După 90 de minute intense de luptă împotriva eroilor marocani, echipa Franței a știut cum să rămână unită și să-și valideze locul în finala Campionatului Mondial. E au o stea, o au și pe a doua, o vor și pe a treia.

EUROSPORT FR: „Cocoșul galic” s-a calificat pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Cupă Mondială. Istoria își va aminti doar de rezultat, dar echipa Franței a suferit împotriva Marocului în semifinalele Campionatului Mondial.

L'EQUIPE: „Cocoșul galic” trece de Maroc și va juca împotriva Argentinei în finala Campionatului Mondial. Echipa Franței își va apăra titlul de campioni mondiali duminică, împotriva Argentinei.

FOOTMERCATO: Victorie serioasă pentru Franța împotriva Marocului, în urma golurilor lui Theo Hernandez și Randal Kolo Muani. „Tricolorii” se vor confrunta cu Argentina într-un meci în care câștigătorul va fi încoronat pentru a treia oară în istorie.

LE PHOCEEN: Franța o concediază pe Maroc și se califică în finala Campionatului Mondial. „Cocoșul galic” a început meciul perfect înscriind prin Theo Hernandez și dominând echipa marocană în prima jumătate de oră. Dar, Maroc a revenit în meci și s-a evidențiat bine, mai ales după pauză.

Franța - Maroc 2-0

Francezii au început în forță meciul de pe Stadionul „Al-Bayt”. Theo Hernandez s-a impus pe tabelă încă din minutul cinci, iar Olivier Giroud a avut o ocazie monumentală în minutul 17, dar bara a fost salvatoare pentru marocani.

Ulterior, naționala lui Walid Regragui a reintrat în meci și a făcut „Cocoșul galic” să tremure din ce în ce mai mult, mai ales în partea a doua a meciului, când pentru o bună perioadă de timp s-a jucat doar la poarta lui Hugo Lloris.

Didier Deschamps a fost inspirat și l-a trimis în teren pe Kolo Muani, în locul lui Dembele, care la prima atingere de balon a împins mingea în poartă și a majorat diferența, în minutul 79.

După această victorie de pe „Al-Bayt”, unde a fost prezent până și președintele Franței, Emmanuel Macron, elevii lui Deschamps se vor confrunta cu Argentina în finala Campionatului Mondial.