L'Equipe a numit cel mai bun jucător al Franței în semifinala cu Maroc. "A făcut un meci uriaș!"

L Equipe Cupa Mondiala Franta Franta Maroc Ibrahima Konate CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 23:11
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 23:25

Franța - Maroc 2-0. Echipa lui Deschamps va juca duminică împotriva Argentinei finala CM 2022. Meciul e programat la ora 17:00.

Franța, campioana mondială en titre, s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Marocului cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în a doua semifinală a turneului.

L'Equipe, cuvinte la superlativ pentru stoperul de la Liverpool

În ediția electronică, publicația L'Equipe a anunțat în cronica partidei cel mai bun jucător al lui Didier Deschamps în confruntarea cu Maroc. L'Equipe l-a nominalizat pe stoperul lui Liverpool, Ibrahima Konate, colegul lui Raphael Varane.

"În timp ce Dayot Upamecano, accidentat, nu a putut începe meciul alături de Raphael Varane, Ibrahima Konaté nu a fost afectat de statutul său de titular.

Fundașul central lui Liverpool, care a jucat foarte puțin în acest sezon înainte de Mondial, a făcut un meci uriaș, cu intervenții tăioase la atacurile marocane (15, 43, 45 + 2, 50, 54).

Mențiune specială pentru tacklingul său salvator în fața lui Youssef En-Nesyri, care era pe cale să preia o centrare a lui Yahya Attiyat-Allah, care îl driblase pe Jules Koundé (54)", au scris cei de la L'Equipe.

Franța - Maroc 2-0

Francezii au început în forță meciul de pe Stadionul „Al-Bayt”. Theo Hernandez s-a impus pe tabelă încă din minutul cinci, iar Olivier Giroud a avut o ocazie monumentală în minutul 17, dar bara a fost salvatoare pentru marocani.

Ulterior, naționala lui Walid Regragui a reintrat în meci și a făcut „Cocoșul galic” să tremure din ce în ce mai mult, mai ales în partea a doua a meciului, când pentru o bună perioadă de timp s-a jucat doar la poarta lui Hugo Lloris.

Didier Deschamps a fost inspirat și l-a trimis în teren pe Kolo Muani, în locul lui Dembele, care la prima atingere de balon a împins mingea în poartă și a majorat diferența, în minutul 79.